Stan nietrzeźwości nauczyciela w przedszkolu a bezpośrednie narażenie na niebezpieczeństwo innej osoby

Przedszkole to instytucja oświatowo-wychowawcza zajmująca się opieką i wychowaniem. To także budynek, w którym przebywają wychowankowie wraz z personelem. Co się stanie, gdy zawiedzie ten ostatni?

Zadaniami przedszkola są: zapewnienie dzieciom właściwych warunków rozwoju: fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i społecznego, wyrównanie elementarnych braków i opóźnień w tym zakresie, przygotowanie dziecka do nauki w szkole oraz pomoc pracującym rodzicom w zapewnieniu dzieciom opieki wychowawczej. Przedszkole jest instytucją powołaną do wypełniania określonych programem zadań, stanowiących o jego funkcjach spełnianych wobec dziecka, rodziny i społeczeństwa. Współpracując z rodziną i środowiskiem, przedszkole sprawuje opiekę nad zdrowiem i bezpieczeństwem dzieci. W przedszkolu stymuluje ich wszechstronny rozwój, prowadzi działalność profilaktyczną i kompensacyjną, przygotowuje do szkoły.

Wychowanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa 

Czuwanie nad bezpieczeństwem, a także zdrowiem dziecka jest podstawowym zadaniem nauczycieli, opiekunów oraz innych pracowników przedszkola. Dzieci mają bowiem małe doświadczenie życiowe, niewielki zasób wypróbowanych technik radzenia sobie z różnymi problemami, a niejednokrotnie są nieświadome zagrożeń swojego zdrowia czy życia. Dlatego bardzo ważne jest, aby przedszkole od najwcześniejszych lat wyposażyło dzieci w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie szybkiego pokonywania wszelkich niebezpieczeństw. Działania profilaktyczne przedszkola w tym zakresie będą zmierzały w kierunku przybliżenia dzieciom zagrożeń, na które mogą być narażone, nauki odpowiedzialności za swoje czyny, a także przewidywania skutków działań, nauki radzenia sobie w różnych sytuacjach oraz podejmowania właściwych decyzji.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.