Reklama
Subskrypcja behapowcy.com

Konferencja Promotora BHP „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”

Za nami dziesiąta, jubileuszowa konferencja „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”. Zachęcamy do przeczytania relacji z wydarzenia zorganizowanego przez naszą redakcję 14-16 listopada 2022 r. w Krakowie.

Konferencja „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa” została objęta patronatem honorowym Wyższego Urzędu Górniczego oraz patronatem merytorycznym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo. Już po raz drugi w tym roku (IX edycja odbyła się w marcu br.) stworzyliśmy pole wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk. To cykliczne wydarzenie pozwala na spotkanie się w jednym miejscu przedstawicieli największych spółek z zakresu przemysłu: wydobywczego, hutniczego, paliwowo-energetycznego i budowlanego. Naszym celem jest budowanie wyższego poziomu bezpieczeństwa w polskich zakładach pracy i ciągłe podnoszenie kwalifikacji osób odpowiedzialnych za BHP poprzez dzielenie się dobrymi praktykami na naszych konferencjach.

Patron honorowy i merytoryczny:

Partnerzy:

Pierwszy dzień konferencji

Konferencję otworzyło wystąpienie Roberta Gregorczyka z Huty Miedzi „Głogów” (należącej do spółki KGHM Polska Miedź), w czasie którego podzielił się doświadczeniami z zastosowania wirtualnej rzeczywistości do szkoleń z prac niebezpiecznych w hutnictwie. Na przykładzie przepalania i zatykania otworów spustowych w wirtualnej rzeczywistości można było przekonać się, jak cenne może być to narzędzie do ćwiczenia dobrych nawyków przy pracach niebezpiecznych. Według badań naukowych szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (VR) to:

  • 4x szybsze przyswajanie wiedzy w porównaniu do tradycyjnych metod,
  • 4x większe skupienie niż w przypadku wykładu,
  • 3x większe przywiązanie emocjonalne do przyswajanych treści.

BHP w energetyce

Następnie uczestnicy mieli okazję poznać dobre praktyki BHP w energetyce. Prelekcję wygłosił Paweł Nowak z Elektrowni Turów (PGE GiEK). Przybliżył on, jak w jego firmie wygląda m.in.:

  • zgłaszanie pomysłów na poprawę bezpieczeństwa poprzez innowacje,
  • komunikacja wizualna w zakresie BHP,
  • współpraca z firmami zewnętrznymi,
  • konkursy BHP,
  • system kartek dla pracowników firm zewnętrznych,
  • narady coroczne służb BHP w grupie PGE.

We wszystkich oddziałach w PGE GiEK przeprowadzane są też wizyty BHP w terenie, realizowane co najmniej raz w miesiącu przez wszystkich kierowników i kadrę menadżerską.

Aktualną sytuację oddziału OSPS BHP PG, założenia oraz tematykę związaną z odpowiedzialnością karną Służby BHP w zastępstwie nieobecnego z powodu choroby Waldemara Walkiewicza przedstawili Andrzej Pakura i Janusz Sapiński.

Warsztaty

Część merytoryczną pierwszego dnia konferencji zakończyły warsztaty doskonalące dla Służby BHP Justyny Pokładnik (TAM) „Bezpieczeństwo bez kultury obwiniania. Efektywna praca z wynikami analiz powypadkowych, kontroli i audytów”. Osoby na sali wykładowej miały okazję dowiedzieć się, czym jest narzędzie HOP (Human and Organizational Performance). Przećwiczyły też w grupach, jak może pomóc ono w pracy. Druga część warsztatów została poświęcona temu, jak pracujemy z wynikami, i najczęstszym błędom w tym zakresie.

Po warsztatach uczestnicy zapoznali się z bogatą ofertą naszych partnerów, a potem wręczyliśmy ufundowane przez nich nagrody. Zakończeniem pierwszego dnia konferencji była uroczysta kolacja, na której wspominaliśmy poprzednie edycje konferencji. Jubileusz świętowaliśmy przygotowanym specjalnie na tę okazję tortem.

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.