Konferencja Promotora BHP „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”
Za nami dziesiąta, jubileuszowa konferencja „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”. Zachęcamy do przeczytania relacji z wydarzenia zorganizowanego przez naszą redakcję 14-16 listopada 2022 r. w Krakowie.
Konferencja „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa” została objęta patronatem honorowym Wyższego Urzędu Górniczego oraz patronatem merytorycznym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo. Już po raz drugi w tym roku (IX edycja odbyła się w marcu br.) stworzyliśmy pole wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk. To cykliczne wydarzenie pozwala na spotkanie się w jednym miejscu przedstawicieli największych spółek z zakresu przemysłu: wydobywczego, hutniczego, paliwowo-energetycznego i budowlanego. Naszym celem jest budowanie wyższego poziomu bezpieczeństwa w polskich zakładach pracy i ciągłe podnoszenie kwalifikacji osób odpowiedzialnych za BHP poprzez dzielenie się dobrymi praktykami na naszych konferencjach.
Patron honorowy i merytoryczny:

Partnerzy:

Pierwszy dzień konferencji
Konferencję otworzyło wystąpienie Roberta Gregorczyka z Huty Miedzi „Głogów” (należącej do spółki KGHM Polska Miedź), w czasie którego podzielił się doświadczeniami z zastosowania wirtualnej rzeczywistości do szkoleń z prac niebezpiecznych w hutnictwie. Na przykładzie przepalania i zatykania otworów spustowych w wirtualnej rzeczywistości można było przekonać się, jak cenne może być to narzędzie do ćwiczenia dobrych nawyków przy pracach niebezpiecznych. Według badań naukowych szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (VR) to:
- 4x szybsze przyswajanie wiedzy w porównaniu do tradycyjnych metod,
- 4x większe skupienie niż w przypadku wykładu,
- 3x większe przywiązanie emocjonalne do przyswajanych treści.
BHP w energetyce
Następnie uczestnicy mieli okazję poznać dobre praktyki BHP w energetyce. Prelekcję wygłosił Paweł Nowak z Elektrowni Turów (PGE GiEK). Przybliżył on, jak w jego firmie wygląda m.in.:
- zgłaszanie pomysłów na poprawę bezpieczeństwa poprzez innowacje,
- komunikacja wizualna w zakresie BHP,
- współpraca z firmami zewnętrznymi,
- konkursy BHP,
- system kartek dla pracowników firm zewnętrznych,
- narady coroczne służb BHP w grupie PGE.
We wszystkich oddziałach w PGE GiEK przeprowadzane są też wizyty BHP w terenie, realizowane co najmniej raz w miesiącu przez wszystkich kierowników i kadrę menadżerską.
Aktualną sytuację oddziału OSPS BHP PG, założenia oraz tematykę związaną z odpowiedzialnością karną Służby BHP w zastępstwie nieobecnego z powodu choroby Waldemara Walkiewicza przedstawili Andrzej Pakura i Janusz Sapiński.
Warsztaty
Część merytoryczną pierwszego dnia konferencji zakończyły warsztaty doskonalące dla Służby BHP Justyny Pokładnik (TAM) „Bezpieczeństwo bez kultury obwiniania. Efektywna praca z wynikami analiz powypadkowych, kontroli i audytów”. Osoby na sali wykładowej miały okazję dowiedzieć się, czym jest narzędzie HOP (Human and Organizational Performance). Przećwiczyły też w grupach, jak może pomóc ono w pracy. Druga część warsztatów została poświęcona temu, jak pracujemy z wynikami, i najczęstszym błędom w tym zakresie.
Po warsztatach uczestnicy zapoznali się z bogatą ofertą naszych partnerów, a potem wręczyliśmy ufundowane przez nich nagrody. Zakończeniem pierwszego dnia konferencji była uroczysta kolacja, na której wspominaliśmy poprzednie edycje konferencji. Jubileusz świętowaliśmy przygotowanym specjalnie na tę okazję tortem.