Konferencja Promotora BHP „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”

Budowanie kultury bezpieczeństwa pracy

Drugi dzień konferencji rozpoczęła Anna Bagińska (Budimex) prelekcją na temat zabezpieczeń BHP stosowanych na kontraktach Budimex, z uwzględnieniem aspektu błędu ludzkiego. Po przedstawieniu czynników mających wpływ na zaistnienie błędu ludzkiego zaprezentowała konkretne przykłady dobrych praktyk na budowie, m.in. podwójne zabezpieczenie przy pracach dekarskich, systemowe zabezpieczanie krawędzi obiektów oraz mobilną osłonę energochłonną TTMA. Na koniec przybliżono środki zapewniające skuteczne ograniczenie skutków błędu ludzkiego.

O wykorzystaniu nowoczesnych technologii (dronów, sztucznej inteligencji) w budowaniu kultury bezpieczeństwa pracy opowiedział Paweł Mońka (Gaz-System). Omówił on wykorzystanie sztucznej inteligencji, a także zdjęć pozyskanych za pomocą drona do analizy bezpieczeństwa pracy na terenie budowy inwestycji, monitoring obiektów stacjonarnych oraz monitorowanie przestrzeni zamkniętych.

W ramach warsztatów doskonalących dla Służby BHP Sebastian Wiatr (Exalo Drilling) skoncentrował się na kulturze bezpieczeństwa pracy, a dokładnie na tym, jak wyzwolić głos pracowników w programie obserwacyjnym. Program obserwacji bezpieczeństwa jest narzędziem zmierzającym do poprawy stanu przestrzegania bezpieczeństwa pracy, który jest ukierunkowany na zapobieganie wypadkom, a także urazom przy pracy. Polega na obserwowaniu pracowników („jeden do jednego”) podczas pracy na podstawie wcześniej przygotowanych list kontrolnych lub obserwacji na podstawie własnej wiedzy, a także zanotowaniu zaobserwowanych zagrożeń. W ramach warsztatów skupiono się na skutecznych sposobach ograniczania wypadków przy pracy.

Następnie Małgorzata Ogorzałek, reprezentująca firmę GTV Poland, przedstawiła prezentację zatytułowaną „Hoegert Workwear – prezentacja marki”. W jej trakcie uczestnicy mieli okazję poznać bogatą ofertę kolekcji odzieży, obuwia, jak również akcesoriów.

Kluczowy czynnik ludzki

Po przerwie obiadowej Andrzej Pakura (OSPS BHP Oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo) przybliżył zagadnienie kształtowania czynnika ludzkiego w procesie pracy. Omówił najpierw historię wskaźników osobowych w wypadkach przy pracy, potem mechanizmy oddziaływania na kształtowanie czynnika ludzkiego stosowane w procesie pracy, a na końcu dobre praktyki wpływające na ograniczenie czynnika ludzkiego przy wypadkach przy pracy.

Kolejną prelekcję wygłosił Bogusław Kołodziej (SRK), który przedstawił prezentację „Bezpieczeństwo likwidacji kopalń w warunkach występujących zagrożeń w SRK S.A., Oddział KWK „JAS-MOS – Jastrzębie III” (autorstwa: Janusza Smoliły, Mieczysława Lubryki i Bogusława Kołodzieja). Po omówieniu występujących zagrożeń (metanowe, tąpaniami), przedstawił analizę stanu BHP, a także propozycje rozwiązań dla poprawy sytuacji.

O wspomaganiu szkoleń wysokościowych wirtualną rzeczywistością (VR) opowiedziała Agnieszka Gołkowska z firmy Rock Master. Przedstawiła też kompleksową ofertę gier szkoleniowych dla różnych branż. O tym, jakie są zalety szkoleń VR, uczestnicy mogli przekonać się na własnej skórze, gdyż mieli okazję przetestować ją na stoisku firmy. Poza tym przed hotelem, w którym odbyła się konferencja, pojawiła się kolejna atrakcja – demobus firmy IVM Poland.

Konferencję zakończyła prelekcja Janusza Sapińskiego (OSPS BHP Oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo) „Wypadek przy pracy a czynnik ludzki”. Prelegent podkreślił, że skoro wieloletnie dane statystyczne dotyczące wypadków przy pracy wskazują na około 80% przyczyn związanych z czynnikiem ludzkim, oczywiste jest, że osiągnięcie sukcesu na drodze poprawy stanu bezpieczeństwa wymaga kontroli tego właśnie czynnika. Odpowiedź na ciągle aktualne pytanie, jak tego dokonać, nie jest i nie będzie ani łatwa, ani oczywista, gdyż czynnik ludzki jest i będzie pojęciem tak zmiennym, jak zmienne są otaczające nas zjawiska.

Natomiast trzeciego dnia konferencji uczestnicy zwiedzili Kopalnię Soli „Wieliczka” – bezcenny zabytek kultury materialnej świata, wpisany w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO.

Kolejna konferencja „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa” odbędzie się w październiku 2023 r. Serdecznie zapraszamy! Aktualne informacje można znaleźć na stronie konferencjaczynnikludzki.elamed.pl.

DZIĘKUJEMY!

Redakcja „Promotora BHP” serdecznie dziękuje:

  • prelegentom za olbrzymie zaangażowanie w przygotowane wystąpienia,
  • uczestnikom za aktywność w czasie prelekcji i wymianę cennych doświadczeń w kuluarach,
  • partnerom za przygotowanie stoisk i ufundowanie upominków dla uczestników.

Sprawdź również inne relacje z wydarzeń branżowych >>

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.