Reklama

Kieleckie obchody jubileuszu 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy

„Człowiek a środowisko pracy – nowoczesne metody i technologie kształtowania kultury bezpieczeństwa pracy”. To temat konferencji zorganizowanej 11 października 2024 r. przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach z okazji jubileuszu 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy

Czytaj również: Za nami III Ogólnopolskie Forum Społecznej Inspekcji Pracy

Honorowy patronat nad jubileuszem 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. W konferencji uczestniczył Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

Organizatorami konferencji była Politechnika Świętokrzyska, reprezentowana przez prof. dr hab. Artura Maciąga Prorektora ds. Studenckich i Dydaktyki oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, który reprezentował Jan Jóźwik Okręgowy Inspektor Pracy wraz z zastępcą Marcinem Stalmasińskim.

„Człowiek a środowisko pracy – nowoczesne metody i technologie kształtowania kultury bezpieczeństwa pracy”

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonali organizatorzy: prof. dr hab. Artur Maciąg oraz Jan Jóźwik. W swoich przemówieniach nawiązali m.in. do bogatej historii Państwowej Inspekcji Pracy oraz jej istotnej roli w propagowaniu działań w zakresie ochrony pracy.

Uczestnicy konferencji obejrzeli film przygotowany z okazji 105-lecia istnienia Państwowej Inspekcji Pracy przez pracowników Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.

Konferencję rozpoczął wykład Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego pt. „Nowoczesny wymiar ochrony pracy – rola i status inspektora pracy w Polsce w świetle 105 lat doświadczeń oraz wyzwań”. Przedstawił w nim najważniejsze wydarzenia z historii Urzędu. Zwracając uwagę na istotne problemy, które nie tracą na aktualności pomimo upływu lat. Omówił również propozycje zmian funkcjonowania Państwowej Inspekcji Pracy w przyszłości.

Część wykładową konferencji rozpoczęła dr hab. Agnieszka Piotrowska-Piątek, prof. Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. W wystąpieniu zwróciła uwagę na jeden z kluczowych aspektów Agendy 2030. Mianowicie na to, że warunkiem wykorzystania pełnego potencjału ludzi jest praca w bezpiecznym środowisku, w poczuciu godności i równości szans. Ponadto w referacie zostały przedstawione również wskaźniki odnoszące się do realizacji wybranych zadań przypisanych do Celu 8. Agendy, jakim jest wzrost gospodarczy i godna praca.

Może Cię również zainteresować: „Złoty BEHAPEK” dla Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach

Karolina Główczyńska-Woelke Kierownik Sekcji Wypadków przy Pracy w Głównym Inspektoracie Pracy oraz Tomasz Barański Nadinspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Kielcach omówili złote zasady dla pracodawców, które mają na celu budowanie kultury bezpieczeństwa pracy oraz systemu zarządzania bhp, przy założeniu skutecznej prewencji wypadkowej i chorobowej. Ponadto poruszyli kwestię aktywnej partycypacji pracowników we wdrażaniu tych zasad w zakładach pracy.

Andrzej Najmiec, psycholog z Pracowni Psychologii i Socjologii Pracy w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na kierunki zmian w środowisku pracy m.in.:

  • nowe procesy i technologie,
  • digitalizacja,
  • wykorzystanie sztucznej inteligencji,
  • nowe formy pracy,
  • skomputeryzowana kontrola procesu pracy
  • i potrzeba wielokierunkowych kompetencji.

Zaznaczył, iż powyższe zmiany powodują, że pracujemy więcej, szybciej i wydajniej, ale przez to ponosimy koszty społeczne i konsekwencje m.in. w obszarze zdrowia psychicznego, takie jak:

  • depresje i poczucie izolacji,
  • a także ryzyko wykluczenia tych, którzy nie nadążają.
Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.