Kapitał psychologiczny w pracy (i nie tylko)
Kapitał psychologiczny – czyli co?
Kapitał psychologiczny wykracza poza wartość kapitału ludzkiego i społecznego. Silniej wiąże się z tym, „z kim jesteś”, i, co ważniejsze, „kim się stajesz”. W myśl definicji kapitał psychologiczny to pozytywny psychiczny stan rozwoju jednostki charakteryzowany przez: 1) posiadanie pewności, wiary w siebie, potrzebnej do podjęcia i włożenia niezbędnego wysiłku, aby odnieść sukces w trudnych zadaniach; 2) dokonanie pozytywnej atrybucji wobec odniesienia sukcesu teraz i w przyszłości; 3) wytrwałość w dążeniu do celów i, jeśli to konieczne, przekierowywanie ścieżek do osiągnięcia celu oraz 4), gdy zmagamy się z problemami i przeciwnościami losu, przetrwanie i odbicie się w przód, aby osiągnąć sukces [8].
W dalszej części artykułu przestawiono bardziej szczegółową charakterystykę poszczególnych zasobów tworzących kapitał psychologiczny.
Przeczytaj również: Coraz więcej pracowników wypalonych zawodowo to wyższe koszty dla firm
Poczucie własnej skuteczności
Jest to to wiara człowieka we własną zdolność do wywierania wpływu, przekonanie o możliwości sprawnego funkcjonowania w sytuacjach trudnych, zachowania się adekwatnie do wymagań konkretnego zadania [2, 6]. Poczucie własnej skuteczności determinuje kierunki ludzkiego działania; jest miarą energii, nakładu, jakie powinno się zainwestować w dane przedsięwzięcie.
Zdaniem A. Bandury [9], autora koncepcji, osoba o wysokim poczuciu własnej skuteczności z większym prawdopodobieństwem włoży więc...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych