J. Buławska: Nieustanne poszerzanie wiedzy jest niezbędne, aby być ekspertem w dziedzinie BHP

Czy kiedyś odczuła Pani różnicę w podejściu do kobiet i mężczyzn w tej branży? Z kim woli Pani pracować – z mężczyznami czy z kobietami? Czy ma to w ogóle jakieś znaczenie?

Osobiście nie odczułam różnicy w podejściu do kobiet i mężczyzn. Płeć nie ma też dla mnie znaczenia we współpracy. Ważne jest, by osoba, z którą pracuję, była zaangażowana w nasz wspólny cel, jaki chcemy osiągnąć. Zaobserwowałam jednak podział na: „tradycyjne podejście do BHP” i „nowoczesne podejście do BHP”. To pierwsze opiera się na wykonywaniu obowiązków wyłącznie w wymaganym obszarze BHP, bez chęci powiązania tematów z pozostałymi działami w firmie.

Nowoczesne podejście bazuje na współpracy, zainteresowaniu tematyką BHP w każdym obszarze oraz świadomości, że każda, nawet najmniejsza zmiana w procesie może mieć przełożenie na zdrowie lub życie innej osoby. Dlatego prowadzenie odpowiedniej dokumentacji jest ważne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, a zaangażowanie obu stron jest konieczne do tworzenia bezpiecznego miejsca pracy.

Jakie cechy charakteru powinny posiadać kobiety pracujące w takim zawodzie?

Każda osoba, bez względu na to, czy jest to kobieta, czy mężczyzna, powinna być osobą ambitną, odpowiedzialną, kreatywną. W tym zawodzie spotykają nas skrajne sytuacje. Musimy posiadać wszechstronną wiedzę z zakresu: prawa pracy, prawa budowlanego, dyrektywy maszynowej, jakości, ISO, ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy, gospodarki odpadami, zrównoważonego rozwoju, zarządzania substancjami chemicznymi i wielu innych. Zawsze na mojej twarzy pojawia się uśmiech, kiedy zdaniem innych działów BHP „musi” znać się na wszystkim, a mało kto zastanawia się, z jak wielu różnych obszarów i dziedzin spływają do nas pytania. Nieustanne poszerzanie wiedzy jest niezbędne, aby być ekspertem w tym zawodzie.

Jakie rady dałaby Pani kobietom pracującym w branży BHP?

Najważniejsze to znać swój cel i do niego dążyć. Ważne jest, aby wiedzieć, na czym nam zależy, co chcemy osiągnąć i każdego dnia, małymi krokami, zmierzać w tym kierunku. Każda z nas jest silna, gdy wie, czego chce. Ważne jest, aby pamiętać o swoich celach i wartościach i podążać za nimi nawet wtedy, gdy idziemy pod prąd. Ważne jest również ciągłe doskonalenie i uczenie się. Branża logistyczna coraz częściej korzysta z technologii i automatyzacji, aby zwiększać bezpieczeństwo, odciążać pracowników od powtarzalnych zadań bez wartości dodanej, podnosić wydajność i stawać się bardziej przyjazną dla środowiska. Stosowanie automatyzacji wymaga nowych umiejętności i sprzyja tworzeniu zawodów przyszłości, w których rola BHP zawsze będzie bardzo ważna. Niezależnie jednak od tego, czy stosujemy automatyzację, czy nie, zawsze musimy pamiętać w pierwszej kolejności o zapewnieniu bezpieczeństwa naszym pracownikom.

Przeczytaj również: Logistyka a bezpieczeństwo na stanowisku pracy

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.