S. Hodur: Jakie środki ochrony indywidualnej są najlepsze?
Podstawą tzw. triady bezpieczeństwa jest konstruowanie i produkowanie maszyn bezpiecznych z samego założenia. Jak odpowiednio dobrać środki ochrony indywidualnej? W artykule zadajemy sobie również pytanie, dlaczego boimy się przyznać do niewiedzy w trudnych sytuacjach?
Pierwsza nasuwająca się odpowiedź na pytanie zawarte w tytule to stwierdzenie, że jest ono źle postawione, bo środki ochrony indywidualnej dobiera się przecież zależnie od rodzaju zagrożenia, od ograniczeń geometrycznych i czasowych. Z drugiej strony można usłyszeć (od specjalistów bhp), że np. najważniejsze jest urządzenie zatrzymywania awaryjnego. Czy prawda leży pośrodku? Raczej obok. I przepisy (dyrektywa maszynowa 2006/42/WE, dyrektywa narzędziowa 2009/104/WE), i normy (ISO 12100, ISO 14121-2) określają ścisłą hierarchię środków – tzw. triadę bezpieczeństwa, ale na jej szczycie bynajmniej nie stoi popularny „grzyb”.
- Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zagrożenia jest likwidacja jego źródła. Użycie mniejszego siłownika, wykonanie ruchomego elementu tak, by nie było stref zgniatania – i może się okazać, że maszyna jest „wewnętrznie bezpieczna”, tzn. nie trzeba stosować żadnych dalszych środków ochronnych.
- Jeśli jest to niemożliwe, stosuje się tzw. techniczne środki ochronne: osłony i urządzenia ochronne. Istotą środków technicznych jest to, że działają niezależnie od woli osoby zagrożonej. Najskuteczniejsze (i najtańsze) są osłony stałe, następnie osłony blokujące z ryglowaniem (zamkiem) i osłony blokujące bez ryglowania. Zasadniczą wadą zwykłej osłony blokującej (bez ryglowania) jest możliwość dostępu do strefy niebezpiecznej w każdej chwili – zabezpieczeniem pracownika jest tylko dostatecznie szybkie zatrzymanie ruchów niebezpiecznych. Taka sama jest zasada działania urządzeń ochronnych (kurtyn, mat, sterowania oburęcznego) – pomiędzy oper...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych