Ochrony bez ochrony?

Informacje dostarczane przez producenta

Producent lub importer mający siedzibę w UE, wprowadzając ŚOI na rynek musi dostarczyć instrukcję sporządzoną przez producenta, w której poza nazwą i adresem producenta lub importera, muszą znajdować się wszelkie stosowne informacje na następujący temat:

  • przechowywania, użytkowania, czyszczenia, konserwacji, obsługi i dezynfekowania. Zalecane przez producenta środki czyszczące, konserwujące i dezynfekujące nie powinny niekorzystnie wpływać na ŚOI lub użytkowników, jeżeli stosuje się je zgodnie z odpowiednimi instrukcjami;
  • działania danych ŚOI, stwierdzonego podczas testów technicznych sprawdzających poziom ochrony lub klasę ochrony;
  • odpowiedniego wyposażenia ŚOI i charakterystyk ich części zamiennych;
  • klas ochrony dla różnych poziomów zagrożeń i związanych z tym ograniczeń użytkowania;
  • daty ważności lub okresu trwałości danych ŚOI lub ich określonych części składowych;
  • rodzaju opakowania właściwego do transportu;
  • znaczenia ewentualnych oznakowań.

Dokładną i zrozumiałą instrukcję użytkowania powinno się sporządzać przynajmniej w języku urzędowym Państwa Członkowskiego kraju przeznaczenia.

Znaki identyfikacyjne lub rozpoznawcze odnoszące się bezpośrednio lub pośrednio do bezpieczeństwa i zdrowia umieszczone na ŚOI tego typu lub rodzaju, powinny być wykonane w postaci piktogramów lub ideogramów (wg stosownych norm) i powinny pozostawać w pełni czytelne przez cały przewidywany okres użytkowania ŚOI. Ponadto oznaczenia powinny być kompletne, dokładne i zrozumiałe tak, aby zapobiec błędnej ich interpretacji; zwłaszcza, gdy takie znaki zawierają słowa lub zdania, które należy zapisać w języku, lub językach oficjalnych Państwa Członkowskiego, w którym będą stosowane dane urządzenia.

Jeżeli ŚOI lub ich składnik są zbyt małe, aby można było umieścić na nich całość lub część niezbędnego oznakowania, taką informację należy umieścić na opakowaniu oraz w informacji dostarczonej przez producenta. W instrukcji powinna znaleźć się identyfikacja jednostki notyfikowanej, która dokonała oceny typu UE.

Producent, posiadający dokładną wiedzę o procesie projektowania i produkcji, jest najbardziej kompetentny, aby przeprowadzić procedurę oceny zgodności ŚOI.

Zawartość certyfikatu badania typu UE

Certyfikat badania typu UE zawiera przynajmniej następujące informacje:

  • nazwę i numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej;
  • imię i nazwisko lub nazwę i adres producenta oraz, jeżeli wniosek składa upoważniony przedstawiciel, również jego imię i nazwisko lub nazwę i adres;
  • identyfikację ŚOI, których dotyczy certyfikat (numer typu); d)oświadczenie, że typ ŚOI spełnia mające zastosowanie zasadnicze wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa;
  • w przypadku pełnego lub częściowego zastosowania norm zharmonizowanych — odesłania do tych norm lub ich części;
  • jeżeli zastosowano inne specyfikacje techniczne — odesłania do tych specyfikacji;
  • w stosownych przypadkach, poziom lub poziomy skuteczności działania lub klasę ochrony ŚOI;
  • w przypadku ŚOI produkowanych jednostkowo, w celu dopasowania do indywidualnego użytkownika, zakres dopuszczalnych wahań odpowiednich parametrów ŚOI, w oparciu o zatwierdzony model podstawowy;
  • datę wydania, datę ważności oraz, w stosownych przypadkach, datę lub daty odnowienia;
  • wszelkie warunki powiązane z wydaniem certyfikatu;
  • w przypadku ŚOI kategorii III oświadczenie, że certyfikat stosuje się tylko w powiązaniu z jedną z procedur oceny zgodności, o których mowa w art. 19 lit. c) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej.

Środki ochrony indywidualnej zaklasyfikowane do kategorii III podlegają nadzorowi co najmniej raz do roku. Nadzór powinna prowadzić jednostka notyfikowana, która wydała certyfikat lub inna jednostka po podpisaniu z nią stosownej umowy. Potwierdzeniem przeprowadzenia kontroli jest sprawozdanie, które producent powinien otrzymać po jej zakończeniu. Jeśli wyrobu nie poddano kontroli lub jej wynik był negatywny, wyrobu nie powinno się wprowadzać na rynek. Wyroby sklasyfikowane do kategorii III obok znaku CE posiadają czterocyfrowy numer jednostki, która sprawuje nadzór nad wyrobem.

Reklama
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.