Jak bezpiecznie stosować podręczny sprzęt gaśniczy?
Konserwacja gaśnicy
Sprawność działania gaśnicy i bezpieczeństwo jej stosowania zależą nie tylko od właściwego jej doboru, ale w dużej mierze od utrzymania we właściwym, zgodnym ze wzorcem producenta, stanie. W Polsce brak jest jednolitych uregulowań prawnych odnoszących się do kwestii konserwacji gaśnic. Osoby odpowiedzialne za to muszą opierać się na instrukcjach publikowanych przez producentów podręcznego sprzętu gaśniczego. Zdarzają się z tego powodu drobne lub poważniejsze „potknięcia”. Zastosowanie niewłaściwego środka gaśniczego, nieoryginalnych części zamiennych jest niedozwoloną prawnie ingerencją w konstrukcję gaśnicy.
Wg normy PN-EN 3-7 także środek gaśniczy jest elementem konstrukcyjnym gaśnicy i zawsze musi odpowiadać specyfikacji producenta gaśnicy. Powszechne jest jednak stosowanie zamienników, zwłaszcza w gaśnicach proszkowych. Jest to działanie niezgodne z prawem. Pod znakiem zapytania należy również postawić możliwość ponownego malowania korpusów zbiorników gaśnic i stosowania tzw. „etykiet serwisowych”. Tu nawet producentom gaśnic zdarza się wykraczać poza prawo. Na przykład poprzez dystrybucję etykiet nieodpowiadających wzorem oryginałowi zatwierdzonemu pierwotnymi badaniami przeprowadzonymi w jednostce certyfikującej (np. w CNBOP).
Podsumowanie
Odpowiedni dobór i utrzymanie gaśnic w stanie technicznym gwarantującym ich bezpieczne i skuteczne użycie są jednym podstawowych warunków zapewniających bezpieczeństwo użytkowania obiektów. W tym celu powinna każdorazowo zostać przeprowadzona skrupulatna analiza obejmująca nie tylko kwestię „dopasowania” typu gaśnicy do jednej z grup pożarów, lecz także biorąca pod uwagę inne istotne aspekty jej praktycznego użycia: rzeczywistą, praktyczną skuteczność gaśniczą, konsekwencje jej uruchomienia, możliwości [...]