Instrukcja eksploatacji urządzeń energetycznych
Pisemne polecenie do wykonania prac eksploatacyjnych
Zgodnie z § 28 Rozporządzenia, ustawodawca wskazał wytyczne na temat pisemnego polecenia wykonania prac eksploatacyjnych przy urządzeniach energetycznych. W myśl nowych wytycznych polecenie pisemne wydaje pracodawca lub osoba przez niego upoważniona. Powinno ono zawierać:
- numer polecenia;
- określenie osób wyznaczonych do organizowania oraz wykonania pracy;
- zdefiniowanie zakresu prac do wykonania i strefy pracy;
- określenie warunków i środków ochronnych niezbędnych do zapewnienia bezpiecznego przygotowania i wykonania poleconych prac wynikających z zagrożeń występujących w strefie pracy i w jej bezpośrednim sąsiedztwie;
- wyznaczenie terminu rozpoczęcia i zakończenia prac oraz przerw w ich wykonaniu wraz z warunkami wznowienia prac po przerwie.
Pracodawca jako osoba prowadząca eksploatację urządzeń energetycznych może określić dodatkowy zakres informacji, które powinno się umieścić w poleceniu pisemnym. Polecenie pisemne należy przechowywać przez okres nie krótszy niż 90 dni od dnia zakończenia pracy. Sposób rejestrowania, wydawania, przekazywania, obiegu i przechowywania poleceń pisemnych ustala pracodawca.
W § 29 Rozporządzenia ustawodawca wskazał sytuacje, w których nie wymaga się wystawienia pisemnego polecenia. Są to następujące przypadki:
- wykonywanie czynności związanych z ratowaniem zdrowia lub życia ludzkiego bądź środowiska naturalnego,
- zabezpieczanie przez osoby uprawnione mienia przed zniszczeniem,
- prowadzenie przez osoby uprawnione i osoby upoważnione prac eksploatacyjnych określonych w instrukcji eksploatacji ustalonych przez pracodawcę.
Organizacja wykonywania [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!