Jak informować o ryzyku zawodowym?
Jakie informacje z zakresu oceny ryzyka są istotne dla pracownika?
Zwróćmy uwagę, że z metodyki oceny ryzyka musimy przeszkolić zespół dokonujący oceny. Pracownik najczęściej takiej wiedzy nie posiada. Zatem zapoznawanie pracownika z całą dokumentacją oznaczałoby konieczność przekazania ogromu informacji, których przydatność z punktu widzenia zasady bezpieczeństwa dla pracownika będzie znikoma. Jak zatem przygotować zakres informacji, z którymi po zakończonym procesie oceny ryzyka powinien być zapoznany pracownik?
Nawet historyczna norma PN-N-18002:2011 w punkcie 8. Dokumentowanie wyników oceny ryzyka zawodowego podaje następujące wytyczne:
„Zaleca się, aby wyniki oceny ryzyka zawodowego były udokumentowane przy współudziale pracowników i/lub ich przedstawicieli i były dla nich dostępne. W każdym przypadku pracownicy powinni zostać poinformowani o wynikach oceny ryzyka zawodowego na ich stanowiskach pracy i o działaniach podjętych w wyniku oceny”.
Jak można zauważyć, norma stanowi, że informowanie pracowników powinno dotyczyć wyników oceny ryzyka. Nie zapoznawania z całą dokumentacją z procesu oceny.
W praktyce jednakże najczęściej dzieje się tak, że pracownicy otrzymują wydrukowaną dokumentację oceny ryzyka zawodowego do przeczytania. Następnie potwierdzają podpisem fakt zapoznania się z tą dokumentacją.
Praktyczny aspekt dokumentacji oceny ryzyka zawodowego
W tym miejscu rodzi się następujące pytanie: co z tak przygotowanej dokumentacji zapamiętał pracownik?
Pracownik wie doskonale, jakie czynności wykonuje w swojej pracy. Najbardziej precyzyjna [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!