Czy metodologia Human & Organizational Performance (HOP) pomaga w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa?
Czy idea HOP jest kompleksowa i praktyczna? Czy wdrożenie jej założeń w zakładach pracy ma wpływ na kształtowanie kultury bezpieczeństwa?
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są założenia HOP,
- co ma wpływ na kształtowanie wysokiej kultury bezpieczeństwa,
- które kultowe modele i schematy bezpieczeństwa warto stosować w praktyce.
Gdy pierwszy raz zetknęłam się z metodologią HOP (Human and Organizational Performance, wydajność ludzka i organizacyjna) opisaną w książce z 2019 roku pt. The 5 Principles of Human Performance: A contemporary update of the building blocks of Human Performance for the new view of safety przez Todda E. Conklina, nie mogłam uwierzyć własnym oczom i uszom. Od początku mojej przygody z kulturą bezpieczeństwa, a zarazem założenia firmy Step2Safety, realizuję te same założenia, wspierając moich klientów.
Może to oznaczać, że praktycy kultury bezpieczeństwa na podstawie wiedzy i doświadczeń oraz efektów wdrożeń i analizy tego, co wynosi kulturę bezpieczeństwa na wyższy poziom, dochodzą do tych samych wniosków. I chyba trudno dojść do innych.
Stąd powstał pomysł na głębszą analizę idei zawartych w 5 postulatach HOP i zestawienie ich ze znanymi i kultowymi w bezpieczeństwie modelami. Da to pełniejszy obraz [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!