Filtry spawalnicze

Porównujemy wymagania dotyczące współczynników przepuszczania filtrów spawalniczych zawarte w europejskiej normie EN 169:2002 oraz nowym projekcie pr ISO/FDIS 16231-2.

Celem artykułu jest zapoznanie producentów, dystrybutorów oraz użytkowników ŚOI stosowanych podczas spawania i w technikach pokrewnych z propozycjami nowych wymagań w zakresie przepuszczania promieniowania optycznego filtrów spawalniczych. W pracy omówiono filtry spawalnicze. W szczególności wymagania dotyczące współczynników przepuszczania filtrów spawalniczych i filtrów stosowanych w technikach pokrewnych. Przedstawiono je w projekcie nowej normy międzynarodowej pr ISO/FDIS 16231-2 na tle wymagań, które są zawarte w aktualnie obowiązującej normie europejskiej EN 169:2002 i odpowiadającej jej Polskiej Normie PN-EN 169:2005. Porównanie obejmuje zakres promieniowania nadfioletowego (UV), widzialnego (VIS) i podczerwonego (IR). Odniesiono się również do sposobu, w jaki definiuje się współczynniki przepuszczania wykorzystywane w ocenie filtrów spawalniczych. Nawiązano także do zaproponowanych zmian w sposobie znakowania filtrów.

Prace spawalnicze

Prace spawalnicze należą do prac szczególnie niebezpiecznych dla samych pracowników, jak również dla osób przebywających w bezpośrednim otoczeniu stanowisk spawalniczych. Wykonuje się je niejednokrotnie w miejscach uniemożliwiających zastosowanie zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych. Co za tym idzie, niemożliwe jest zabezpieczenie pracowników z wykorzystaniem ochron zbiorowych, konieczne jest stosowanie środków ochrony indywidualnej. Ochrony oczu i twarzy osób wykonujących prace spawalnicze bezwzględnie wymaga się z uwagi na występowanie skumulowanych zagrożeń wywołanych:

  • promieniowaniem optycznym (natężenie szkodli...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.