Ergonomia prac spawalniczych

W artykule scharakteryzowano jedną z najczęściej stosowanych odmian technik spajania, jaką jest spawanie łukiem elektrycznym. Przybliżono także zagrożenia w pracy spawacza oraz wskazano na działania, które mogłyby ją usprawnić.

Ergonomia-w-pracy-spawacza-iStockfot. iStock

Spawalnictwo jest jedną z podstawowych technologii wytwarzania i naprawy konstrukcji metalowych, a obecnie również przedmiotów z tworzyw sztucznych, stosowaną we wszystkich praktycznie działach gospodarki – począwszy od budowania olbrzymich supertankowców, przez przedmioty używane w gospodarstwach domowych, a skończywszy na różnorodnych urządzeniach wykorzystywanych w medycynie.

Z definicji spawanie to łączenie ze sobą elementów za pomocą obróbki cieplnej – doprowadzanie ich do stanu ciekłego, a następnie ochładzanie tak, aby jeszcze ciekły metal krzepł w formie utworzonej przez nadtopione brzegi elementów spawanych, tworząc spoinę. Prawidłowo wykonany proces pozwala na zapewnienie ciągłości pomiędzy spawanymi elementami oraz jednorodność wszystkich właściwości w obszarze złącza.

Spawanie łukiem elektrycznym

Jedną z najczęściej stosowanych odmian technik spajania jest spawanie łukiem elektrycznym. Odbywa się ono poprzez miejscowe stopienie łączonych elementów bez wywarcia docisku. Polega na wytworzeniu między elektrodą sp...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.