Ergonomia pracy na stanowiskach typu biurowego
Personalizacja środowiska pracy
Po zapewnieniu poprawnego oświetlenia i fizycznego rozmieszczenia stanowisk w pomieszczeniu należy przystąpić do wzajemnej regulacji wysokości siedziska, blatu stołu roboczego, klawiatury (i myszy) oraz monitora w stosunku do możliwości (wzrostu) użytkownika. Jeżeli pojedyncze stanowisko służyć ma wielu użytkownikom różniącym się wzrostem, należy je tak skonstruować, aby odpowiadało osobom najwyższym. W przypadku niższych można wtedy wykorzystać podnóżek.
Zasadniczą pozycją podczas pracy powinno być odchylenie tułowia lekko do tyłu i zachowanie kątów rozwartych w biodrach, łokciach i kolanach. Niedopuszczalne jest podnoszenie głowy do góry w celu obserwacji obrazu na monitorze (jego górna krawędź powinna znajdować się nie wyżej niż linia wzroku). Klawiatura i mysz powinny być umieszczone na tej samej wysokości i w tej samej odległości od pracownika. Podstawowa zasada ergonomii głosi, że najczęściej wykorzystywane narzędzia i materiały powinny znajdować się jak najbliżej pracownika. Dotyczy to w równej mierze klawiatury i myszy, jak i typowych elementów biurowych – notatnika, długopisu, zszywacza. Pamiętajmy natomiast, aby monitor znajdował się przynajmniej w odległości wyciągniętej ręki (a im większy, tym dalej).
Warunki pracy
Znaczącą uciążliwość podczas pracy w biurze mogą stanowić problemy z mikroklimatem – niewłaściwą temperaturą w pomieszczeniu i nieodpowiednią wilgotnością powietrza. Wilgotność względna powinna wynosić w przypadku biura przynajmniej 40% (przeciwdziała nadmiernemu wysuszaniu i skóry, i błon śluzowych, i oczu), a temperatura ok. 20-23°C.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych