Drgania mechaniczne (wibracje)
WAŻNE
Badania lekarskie prowadzone wśród pracowników wykazały również, że posługiwanie się narzędziami wytwarzającymi drgania, w połączeniu z powtarzającymi się ruchami, silnym uchwytem oraz niewygodną postawą mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby zawodowej – zespołu cieśni w obrębie nadgarstka.
Na drgania mechaniczne działające na organizm człowieka przez kończyny górne narażeni są głównie operatorzy wszelkiego rodzaju ręcznych narzędzi wibracyjnych, stosowanych w różnych gałęziach gospodarki.
Zaburzenia w czynnościach narządów wewnętrznych, pojawiające się na skutek działania drgań ogólnych, są głównie wynikiem pobudzenia poszczególnych narządów do drgań rezonansowych. Częstotliwości drgań własnych większości narządów zawierają się w zakresie 2÷18 Hz. Jeżeli częstotliwość drgań własnych określonego narządu człowieka jest zgodna z częstotliwością drgań urządzenia, może powstać rezonans, który znacznie zwiększa natężenie drgań i może być przyczyną rozerwania narządów lub rozległych krwotoków. Na drgania mechaniczne o ogólnym działaniu na organizm są narażeni przede wszystkim:
- kierowcy,
- motorniczowie,
- maszyniści,
- operatorzy maszyn budowlanych i drogowych,
- pracownicy obsługujący w pozycji stojącej maszyny i urządzenia stacjonarne eksploatowane w różnych pomieszczeniach pracy.
Źródła drgań
Źródłami drgań działających na organizm człowieka przez kończyny górne są głównie:
- ręczne narzędzia uderzeniowe o napędzie pneumatycznym, hydraulicznym lub elektrycznym (młotki pneumatyczne, ubijaki mas formierskich i betonu, nitowniki, wiertarki udarowe, klucze udarowe [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!