Dobrostan w firmie to suma dobrostanów pracujących w niej osób

„Jeżeli firma myśli o tym, żeby holistycznie podejść do poprawy dobrostanu pracowników, najczęściej inwestuje w benefity odpowiadające potrzebom pracowników w bardzo szerokim zakresie”. Tak o obecnych trendach na rynku benefitów pracowniczych, podczas konferencji Benefit Systems „Wellbeing Summit. Poznaj Algorytm Dobrostanu”, opowiadał Piotr Szostak, dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu w Benefit Systems.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać najnowsze techniki i narzędzia, wspierające pracowników w osiąganiu dobrostanu (w tym celów zawodowych oraz osobistych). Zgodzili się także, że dobrostan pracowników przekłada się na efektywność przedsiębiorstw. Eksperci – przedstawiciele biznesu, sportu i nauki – wskazywali, jakie czynniki mają wpływ na dobrostan. Jak go mierzyć, a także jak zwiększyć motywację w zespole.

Potęga mikronawyków

Trenerka i wykładowczyni MBA dr Ewa Hartman podczas panelu „zadbany mózg może więcej, czyli potęga mikronawyków we wdrażaniu brainbeingu” podkreślała, że właściwą drogą do osiągnięcia celu (nie tylko biznesowego) jest podejmowanie małych wyzwań. Takich, którym można łatwo sprostać, bo nie są uciążliwe w codziennym życiu.

„Żeby coś wdrożyć, trzeba powtarzać, wypracować nawyk. Mikronawyk to dołożenie mało absorbującej czynności do tego, co i tak robisz, np. przed poranną kawą wypiję dla zdrowia wodę. Przecież i tak piję kawę, więc nie wymaga to wysiłku. Po pewnym czasie nie muszę już o tym pamiętać” – tłumaczyła dr Ewa Hartman.

Wydajność

Jakub Mauricz, CEO w Mauricz Training Center, podczas panelu „Wydajność 2.0 – Jak za pomocą żywienia i suplementacji podnieść funkcje kognitywne?” przekonywał, że jedzenie wpływa na wszystkie procesy w naszym organizmie. Dietetyk podkreślał, że jeśli niepokoją nas dolegliwości fizyczne, warto wybrać się do lekarza, ale trzeba także zwracać uwagę na to, co jemy. To, jak się czujemy w dużym stopniu zależy do właściwej diety.„Zdecydowanie zbyt często myślimy o magicznych pigułkach poprawiających nasze skupienie. A zbyt rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak jedzenie kształtuje funkcjonowanie naszego mózgu” – tłumaczył Jakub Mauricz.

Zdrowy sen

O zdrowym śnie mówił Mateusz Majchrzak, CEO w Na dobry sen, podczas panelu „jak się wysypiać w stresujących czasach?”. Słuchacze mogli się dowiedzieć, że gdy za mało śpimy zaczynamy się stresować drobiazgami. Zwiększa się wtedy również ryzyko depresji i zaburzeń lękowych.

„Gdy nie możemy zasnąć dłużej niż dwadzieścia minut, dobrze jest wyjść do innego pokoju i np. obejrzeć fragment filmu lub odcinek serialu. To daje przyjemność i angażuje naszą uwagę, co jest dobrym antidotum na przeżywanie w głowie złych rzeczy” – przekonywał Mateusz Majchrzak.

Według jego opinii sen nie powinien trwać krócej niż sześć godzin. Osoba, która śpi cztery godziny i mówi, że dobrze się czuje, prawdopodobnie zapomniała jak to jest normalnie się wysypiać. Zdaniem Mateusza Majchrzaka, osoby cierpiące na bezsenność nie powinny się zbyt wcześnie kłaść spać, ponieważ nie mają wtedy wystarczająco dużego „ciśnienia” na sen.

Dobrostan

Natalia Hatalska, CEO infuture.institute w panelu „Dobrostan – dlaczego jest ważny i jak go mierzyć?” podkreślała, że dobrostanu nie można utożsamiać wyłącznie z jednym czynnikiem, np. tylko ze stanem zdrowia lub tylko poziomem zamożności. „Poczucie dobrostanu jest indywidualne; dla każdego co innego wpływa na poczucie dobrostanu” – mówiła Natalia Hatalska. Jej zdaniem wskaźnik dobrostanu musi uwzględniać kontekst – obecnie dobrostan w dużym stopniu utożsamiany jest z bezpieczeństwem finansowym, ze względu na kryzys gospodarczy i wysoką inflację. Ale już w czasie pandemii te czynniki mogą się zmienić – wtedy rośnie znaczenie poczucia bezpieczeństwa, dobrego stanu zdrowia czy wystarczających relacji społecznych.

Galeria

Reklama
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.