Przegląd technologii detekcji gazów
Obecnie mamy trzy podstawowe sposoby detekcji gazów. Każdy z nich znajduje zastosowanie w innej sytuacji i przy innych rodzajach prac. W wielu zakładach wykorzystuje się wszystkie powyższe technologie. Jak podejść bezpiecznie do tematu detekcji gazów?
Detekcja gazów to w wielu branżach istotny element bezpieczeństwa. W założeniu problem wydaje się prosty, bo gazy są albo wybuchowe, albo trujące, albo wypierają tlen, którym oddychamy i naszym zadaniem jest je wykryć i zapobiec zagrożeniu. Tyle założenia, a praktyka? Już pierwsza próba podejścia do tematu uzmysławia nam, w co wpadliśmy i jak głęboka może być „królicza nora”. Co gorsze, jeżeli popełnimy błąd, to ktoś może zginąć.
Określenie zagrożenia
Zaczynamy oczywiście od określenia zagrożeń, co tylko na pierwszy rzut oka wydaje się proste. Projektanci, rzeczoznawcy ochrony przeciwpożarowej, technologowie, służby bezpieczeństwa wspólnie powinni je określić, ponieważ każdy z nich reprezentuje inny punkt widzenia. Niektóre substancje będą dość oczywiste, ale niektóre, a wśród nich mieszaniny lub opary, wymagają solidnych podstaw z zakresu chemii i fizyki. Kiedy już uda nam się zidentyfikować zagrożenia i to, jak będą się rozprzestrzeniać lub gdzie zalegać, przechodzimy do określenia, w jaki sposób, komu oraz kiedy mogą zaszkodzić. Inaczej bowiem będziemy traktować pomieszczenie produkcyjne wypełnione pracownikami na trzy zmiany, a inaczej zbiornik, do którego nikt nie wchodzi, gdy nie jest przymuszony awarią pompy.
Na koniec jeszcze musimy sprawdzić obowiązujące regulacje prawne, co dla niektórych [...]