Depresja w miejscu pracy. Przyczyny, objawy i zapobieganie zjawisku – cz. II

Czy w przypadku wystąpienia depresji w pracy pracownik może ubiegać się z tego tytułu o odszkodowanie? W drugiej części artykułu przybliżamy również, jak przeciwdziałać depresji w miejscu pracy oraz jak promować zdrowie psychiczne pracowników.

Jak pokazują badania, jeszcze nigdy nie byliśmy tak zestresowani. Co czwarty z nas w swoim życiu doświadczy jakiejś formy zaburzeń psychicznych. A już dziś liczba osób z depresją przekracza 350 milionów i stale rośnie. Statystyki są przerażające i nie pozostawiają wątpliwości, że żyjemy w cywilizacji lęku. Według raportu CIPD liczba osób doświadczających zaburzeń lękowych, nerwicy i depresji w pracy wzrosła z jednej czwartej do jednej trzeciej w ciągu ostatnich pięciu lat. Spowodowało to, że problemy psychiczne stały się główną przyczyną nieobecności w pracy. Nie pozostaje to bez wpływu na globalną gospodarkę. WHO alarmuje, że spadek produktywności wywołany rosnącą skalą zaburzeń psychicznych pochłania roczne koszty szacowane na bilion dolarów [10, 12].

Depresja w pracy

W sytuacji zawodowej depresja przejawia się często w spadku bądź zaniku motywacji do pracy, znacznym obniżeniu wydajności pracowników. W wielu przypadkach prowadzi do długotrwałej niezdolności do pracy. Pojawiają się trudności w podejmowaniu decyzji, prokrastynacja, unikanie swoich służbowych obowiązków. Ponieważ wszystko przychodzi z dużym wysiłkiem, niemożliwy staje się twórczy wkład w pracę. Badania pokazują, że wraz z pojawieniem się choroby wydajność pracy spada średnio o 5,5 godzin pracy w tygodniu, co praktycznie można sprowadzić do jednodniowej nieobecności pracownika. Zauważalne jest wycofanie. Nie musi wiązać się ono z zupełną izolacją towarzyską, ale w kontakcie z chorą osobą można doświadczyć pewnego rodzaju zatrzymania i tendencji do samotnictwa.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.