Reklama

Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji

Wykorzystanie AI a ryzyko

Kolejna z obecnych w agendzie prawników, Emilia Zalewska-CzajczyńskaStarsza Specjalistka ds. Cyberpolicy z NASK, skupiła się z kolei na omówieniu podziału systemów AI ze względu na ich kategorie ryzyka, a także zakazanych praktykach stosowania AI w zakresie:

  • stosowania technik manipulacyjnych, podprogowych lub wprowadzających w błąd oraz wykorzystywania słabości,
  • stosowania scoringu społecznego,
  • zdalnej identyfikacji biometrycznej w czasie rzeczywistym w przestrzeni publicznej,
  • profilowania w celu oceny ryzyka popełnienia przestępstwa,
  • tworzenia baz do rozpoznawania twarzy w oparciu o tzw. untargeted scraping z internetu/telewizji przemysłowej, itd.

Kluczowe etapy procesu wdrożenia AI i widzenia maszynowego do poprawy bezpieczeństwa oraz najważniejsze aspekty, które warto rozważyć, aby skutecznie zmniejszyć ryzyko i wzmocnić odporność operacyjną omówił Wojciech Tubek, CEO Surveily AI. Podkreślił, że rozwiązania oparte na widzeniu komputerowym zapewniają całodobowy nadzór nad zagrożeniami, usprawniają raportowanie i pozwalają szybko eliminować niebezpieczne zachowania.

Przedstawiciele ORLEN, dr inż. Tomasz Olczak, Dyrektor Biura Technologii i Efektywności oraz Jakub Fudyma, Kierownik Projektu w Dziale ds. Technologii Chemicznej omówili wyzwania związane z wdrożeniem rozwiązań cyfrowych do monitorowania jakości i ilości nafty w instalacjach olefinowych podczas realizacji projektu non-capex.

Równolegle do dwóch części odbywających się po przerwie, rozpoczął się także Okrągły Stół Branży Chemicznej w sprawie Strategii ds. zrównoważonych chemikaliów (CSS). Szczegółowe podsumowanie dyskusji znajduje się na stronie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Uczestnicy wydarzenia, na zakończenie warsztatów pierwszego dnia, mieli również możliwość odbycia wizyty studyjnej w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB. Wycieczka obejmowała odwiedzenie pięciu laboratoriów poświęconych tematyce: automatyki przemysłowej, elektromobilności, materiałom i zrównoważonemu rozwojowi, robotyce i sztucznej inteligencji oraz sensoryce i symulacjom.

O bezpieczeństwie i cyfryzacji przy kawie

Podsumowaniem wydarzenia było śniadanie biznesowe w formule moderowanych rozmów round table zorganizowane drugiego dnia. W dyskusjach uczestniczyło dziesięciu moderatorów. Piotr Filipowski (WKB Lawyers), specjalizujący się w zagadnieniach z zakresu prawa nowych technologii, rozmawiał z uczestnikami o nowych obowiązkach, a także wymaganiach regulacyjnych dot. cyberbezpieczeństwa. 

Dr Agnieszka Gajek (CIOP-PIB), ekspertka w obszarze przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym, poprowadziła dyskusję m.in. w obszarze sztucznej inteligencji w przemyśle. O tym, w jakim kierunku zmierzają zakłady chemiczne w zakresie cyfryzacji procesów produkcyjnych w obrębie linii technologicznych rozmawiał z uczestnikami Szczepan Gorbacz, CEO w Amargo®

Daniel Kessler, ekspert ds. cyfryzacji przemysłu 4.0 Krakowskiego Parku Technologicznego i kierownik zespołu w hub4industry rozmawiał nt. metodyki wypracowywania planu transformacji, sposobów identyfikacji potencjałów rozwojowych, systemowego dojścia do planu rozwoju i metod oceny postępów wdrożeń. 

Tomasz Klinkosz (UDT), ekspert w dziale oceny zgodności poruszył m.in. temat rozwoju technologii cyfrowych w obszarze zarządzania integralnością mechaniczną w zakładach przemysłowych. Przemysław Kuzaka z PZU Lab rozmawiał o zarządzaniu ryzykiem operacyjnym, a także poprawie poziomu bezpieczeństwa w przemyśle. Tomasz Michalak z IDEAS NCBR prowadził dyskusję nt. zagadnień związanych z bezpieczeństwem, jak również wykorzystaniem uczenia maszynowego w przemyśle. Dyskusje w zakresie usług inżynieryjnych, a także zaawansowanych uszczelnień technicznych poprowadził Grzegorz Rusak ze SPETECH®.

Z kolei Kingą Skrzek (Platforma Przemysłu Przyszłości) rozmawiała o cyfryzacji procesów produkcyjnych w inteligentnych fabrykach przemysłu chemicznego. O możliwościach wsparcia branży chemicznej w kontekście prac B+R i ich rezultatów rozmawiała natomiast dr inż. Anna Tyburska-Staniewska, Ekspertka w Dziale Strategii Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: Organizator

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.