BIOZ w budowlanym procesie inwestycyjnym – etymologia i uregulowania prawne bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy w budownictwie
Człowiek od początku swego istnienia starał się zaspokajać potrzeby w miarę swoich możliwości intelektualnych i materialnych. W trakcie rozwoju myśli ludzkiej wyłoniło się wiele dziedzin zajmujących się opisem i analizą działalności ludzkiej, ukierunkowanej na tworzenie nowych dóbr materialnych. Zbiór tych nauk nosił nazwę ergologii (od słowa greckiego ergo oznaczającego pracę, działanie), który obejmował zagadnienia bezpieczeństwa pracy.
Problematyka bezpieczeństwa i higieny w pracy od wielu lat była utożsamiana z wypadkami podczas wykonywania pracy. Przed rozpowszechnieniem mechanizacji nie stanowiło to problemu, ponieważ w warsztatach pracy maszyny były w większości przypadków napędzane siłą mięśni człowieka lub zwierzęcia. W wielu przypadkach, również przy wznoszeniu obiektów budowlanych, wykorzystywano siłę wiatru lub wody. Znaczący przełom nastąpił w XIX wieku. Kiedy to duże skupiska pracowników, mała przestrzeń pracy, konieczność kumulowania energii, powodowały powstawanie nowych, dotychczas nieznanych niebezpieczeństw, które z kolei w wielu sytuacjach doprowadzały do wypadków. Potrzebna była interwencja państwowa w postaci uregulowań prawnych. W ten sposób powstały pierwsze formy nadzoru państwa nad BHP robotników. Nie było wątpliwości, że niezbędny stał się nadzór nad bezpieczeństwem ludzi, a także urządzeń stosowanych w przemyśle. W latach 50. XX w. obowiązywało w Polsce ponad 40 ustaw, dekretów i rozporządzeń dotyczących ochrony, a także bezpieczeństwa pracy czy chorób zawodowych.
Czytaj również: BHP – wspólną wartością
Akty prawne
Prawo do bezpiecznych warunków pracy w Polsce ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych