BHP – wspólną wartością
Praca w budownictwie zaliczana jest do prac uciążliwych. Wykonawca jest w pełni odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych na budowie. Przybliżamy m.in. inicjatywę „Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie” i Kampanię SPBT „Dobry Transport”.
Praca w budownictwie z uwagi na swój charakter (m.in.: wzmożony wysiłek fizyczny, wysokość, bezpośredni wpływ zmiennych warunków atmosferycznych, oddziaływanie hałasu) zalicza się do kategorii uciążliwych, gdzie odczuwalny jest dyskomfort, występuje zagrożenie w skali od lekkiego zranienia po wypadek ze skutkiem trwałym. Wykonawca odpowiada kompleksowo za stan bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych na budowie. Ale także oczekuje od dostawców wjeżdżających na plac budowy z zaopatrzeniem dostosowania do swoich reguł BHP. W artykule przybliżono Kampanię SPBT „Dobry Transport”.
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Według danych GUS z 2019 r. budownictwo charakteryzowało się wskaźnikiem wypadkowości 5,3 (z przeliczenia na 1000 pracujących), podobnym do analogicznego wskaźnika w sektorze rolnictwa czy w sektorze wytwarzania i zaopatrzenia w nośniki energii. Zatem należy docenić inicjatywę „Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie” [5], zawartego przez 16 wiodących przedsiębiorstw budowlanych zajmujących najczęściej pozycję generalnego wykonawcy obiektów rządowych, samorządowych czy innych dużych inwestorów indywidualnych.
Sygnatariusze „Porozumienia…” na co dzień ubiegają się o uczestnictwo w rynku wykonawstwa budowlanego. Niemniej 10 lata temu w środowisku tym dojrzała idea pogłębienia troski o stan zaplecza roboczego pracownika budowy. Postanowiono, i słusznie, nie konkurować w obszarze bezpieczeństwa pracy, wręcz przeciwnie, podjąć wspólne działania na rzecz jego doskonalenia. [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!