Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w procesie obróbki metali
Jakie są główne zasady BHP podczas obróbki metali? Jakie działania należy podjąć, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy na stanowiskach pracy osób zajmujących się przetwarzaniem metali?
Z artykułu dowiesz się:
- jakie zagrożenia występują podczas procesu obróbki metali,
- jakie działania zwiększają bezpieczeństwo pracy,
- jak powinna wyglądać ocena ryzyka zawodowego na stanowisku związanym z obróbką metali.
Obróbka metali jest to szereg procesów polegających na dowolnej zmianie właściwości metali. Najczęściej polega ona na nadawaniu nowych cech materii obrabianej zgodnie z założeniami technologicznymi takimi jak np. zmiana wymiarów, gładkości czy też twardości. Jak powinno wyglądać BHP podczas obróbki metali?
Proces obróbki metalu możemy bezpośrednio utożsamiać z przetwarzaniem materiałów. Do wykonania założonych działań niezbędne są specjalistyczne narzędzia, urządzenia lub maszyny produkcyjne.
Podział procesów obróbkowych
Celem właściwej koncentracji na zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy podczas prac związanych z przetwarzaniem metali jest określenie, jak szerokie jest spektrum procesu.
Do zakresu procesów obróbkowych zalicza się m.in.: obróbkę plastyczną (cięcie, gięcie, kucie, walcowanie, formowanie ręczne), obróbkę skrawaniem, inaczej zwaną obróbką mechaniczną (t...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych