Bezpieczna praca w energetyce. Wybrane zagadnienia
Czy bezpieczna praca w energetyce jest możliwa? Przedstawiamy kilka zagadnień związanych z pracami elektromechanika urządzeń chłodniczych. W celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa na tym stanowisku należy przeprowadzić dokładną ocenę ryzyka oraz podjąć odpowiednie kroki eliminujące lub zmniejszające dane zagrożenie.
Bezpieczna praca w energetyce jest głównym tematem niniejszego artykułu. Energia elektryczna jest niezbędna w dzisiejszych czasach, zarówno w domu, jak i w pracy. Niektórzy pracownicy – m.in.: inżynierowie, elektrycy, technicy elektroniczni i pracownicy linii elektroenergetycznych – pracują bezpośrednio na elektryczności. Inni, np. pracownicy biurowi i sprzedawcy, pracują z nią pośrednio. Wielu z nas nie zastanawia się zbytnio, jak bardzo nasza praca zależy od niezawodnego źródła energii elektrycznej. Powodem może być fakt, że stała się ona tak znaną częścią naszego codziennego życia. Co ważniejsze, mamy tendencję do pomijania zagrożeń stwarzanych przez elektryczność i do nietraktowania jej z szacunkiem, na jaki zasługuje. Energię elektryczną od dawna uznaje się za poważne zagrożenie w miejscu pracy, narażające pracowników na: porażenie prądem, oparzenia, pożary i eksplozje.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku doszło do 132 wypadków, gdzie pracownicy doznali wypadków z udziałem energii elektrycznej. Z tego 10 pracowników doznało wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Stanowi to prawie 5% wszystkich ofiar śmiertelnych w miejscu pracy w tym roku. Większość z nich można było jednak uniknąć.
Co wpływa na przepływ energii elektrycznej?
Energia elektryczna łatwiej przepływa przez niektóre materiały niż inne. Substancje takie jak metale charakteryzują się bardzo małym oporem przepływu prądu elektr...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych