Bezpieczeństwo pracy przy obsłudze przenośnika taśmowego. Lista kontrolna
Elektryczność statyczna
Elektryzowanie ciała człowieka może następować m.in. w czasie jego chodzenia po podłodze o małej przewodności elektrycznej lub wskutek obsługiwania maszyn, urządzeń i pojazdów. Także w wyniku nieodpowiednio dobranej odzieży. Elektryzować przez tarcie może się również taśma produkcyjna, wykonana z materiału izolującego, którą obsługuje pracownik. W konsekwencji naelektryzowane zostaje ciało człowieka – poprzez dotyk lub indukcję, co może być niebezpieczne. Zagrożenia w procesie pracy, związane z elektrycznością statyczną, dotyczą m.in. niekorzystnego wpływu na samopoczucie pracowników, zakłócają procesy pracy (np. podczas produkcji elementów półprzewodnikowych lub na stanowiskach z urządzeniami elektronicznymi), powodują zagrożenia pożarowo-wybuchowe, zakłócają działanie aparatury kontrolno-pomiarowej. Szczególne zagrożenia niosą ze sobą prace w obecności atmosfery wybuchowej. W przypadku zagrożeń elektrycznością statyczną pracownik powinien nosić odzież spełniającą wymagania: Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz.U. z 2005 r., nr 259, poz. 2173); Normy PN-EN 340:2006 Odzież ochronna; serii norm PN-EN 1149:2009.
Organizacja stanowiska pracy
Pracownik zatrudniony jest na stanowisku – monter maszyn i urządzeń mechanicznych. Pracuje on przy taśmie produkcyjnej (przenośniku taśmowym). Jest odpowiedzialny za łączenie (zespalanie) części lub podzespołów w zespoły lub gotowy wyrób. Praca w montowni wymaga opanowania kilku do kilkunastu czynności montażowych oraz dokładności i sprawności w działaniu. Często w trakcie montażu trafiają się części z wadami, wówczas monter musi umieć je rozpoznać. Jeśli to możliwe – usunąć albo odłożyć na bok.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych