Bezpieczeństwo pracy na linii produkcyjnej w branży samochodowej
Standard Operation Sheet
Dla każdej stacji roboczej istnieje zbiór zadań montażowych, jakie trzeba wykonać w określonej sekwencji i w określonym czasie. W celu zapewnienia precyzji i przejrzystości zadań stosuje się dokumenty charakteryzujące wykonywane czynności montażu oraz określające ich kolejność oraz czas na ich wykonanie. Dokumenty te określa się potocznie jako SOS (ang. Standard Operation Sheet). Każdy z takich dokumentów podpisują osoby odpowiedzialne za dany obszar. Ponadto dokumenty te są pomocne zarówno brygadzistom, którzy dzięki temu mogą wykonywać pracę zgodnie ze standardami jakościowymi, jak i kadrze kierowniczej, która może sprawować kontrolę nad poprawnością całego procesu montażu. Poniżej przedstawiono przykłady dwóch stanowisk pracy operatorów montażu na dwóch różnych liniach produkcyjnych z branży samochodowej. Skupiono się przy tym na organizacji pracy i zagadnieniach bezpieczeństwa pracowników.
Linia montażu silnika spalinowego
Linia montażu silnika spalinowego jest zbiorem stanowisk liniowych. W celu usprawnienia pracy przedmiotowej linii wprowadzono podział na trzy odcinki mistrzowskie. Każdy z tych odcinków dzieli się z kolei na sześć mniejszych obszarów, a w każdym z nich na głównych stacjach roboczych pracuje zespół składający się z siedmiu osób. Wśród siedmiu pracowników danego zespołu pracuje jeden brygadzista i sześciu operatorów produkcji.
Zadania operatora montażu
Praca operatora montażu opiera się głównie na pracy manualnej na stacji roboczej linii montażowej (produkcyjnej). Do danej stacji roboczej przypisanych jest kilka nieskomplikowanych czynności montażowych. [...]
Mogą zainteresować Cię również
RYZYKA