Reklama

Konferencja „Bezpieczeństwo Pracy – edukacja i dobre praktyki”

W piątek 29 września br. w Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się konferencja pt. „Bezpieczeństwo Pracy – edukacja i dobre praktyki”.

Konferencję „Bezpieczeństwo Pracy – edukacja i dobre praktyki” na okoliczność 25-lecia kształcenia na studiach podyplomowych Bezpieczeństwo i Higiena Pracy zorganizowali Katedra Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP Oddział w Krakowie.

Patroni wydarzenia

Patronat honorowy nad konferencją sprawowali: Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Przewodniczący Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP Poseł Janusz Śniadek oraz Jego Magnificencja Rektor AGH Profesor Jerzy Lis. W skład komitetu honorowego weszli: Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek, Prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski, Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy PIB Wiktor Zawieska, Dyrektor Instytutu Medycyny Pracy Jolanta Walusiak-Skorupa oraz Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Józef Witczak. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli m.in. czasopismo „Promotor BHP” i portal behapowcy.com.

W konferencji wzięło udział ponad 150 uczestników, w tym: absolwenci i wykładowcy studiów podyplomowych BHP, pracownicy uczelni wyższych i służb BHP, a także przedstawiciele instytucji centralnych, organów nadzoru, jednostek naukowych i szkoleniowych oraz organizacji związanych z branżą bezpieczeństwa i ochrony pracy.

Przebieg konferencji

Gości konferencji powitał dr hab. inż. prof. AGH Zbigniew Burtan, przewodniczący komitetu organizacyjnego, kierownik Katedry Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy. Obrady otworzyli: prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny, prorektor ds. kształcenia AGH, prof. dr hab. inż. Marek Cała, przewodniczący komitetu naukowego, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, oraz Paweł Kania, wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego, prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddziału w Krakowie.

W swoim wystąpieniu prezes Paweł Kania przypomniał, że oprócz jubileuszu 25-lecia studiów podyplomowych BHP, w tym roku 30-lecie działalności obchodzi także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP oraz zaprosił obecnych i przyszłych absolwentów studiów do aktywnego członkostwa w Stowarzyszeniu.

Referaty

Na konferencji wygłoszono 27 referatów, a obrady prowadzono w sesji inauguracyjnej oraz trzech sesjach tematycznych dotyczących takich zagadnień jak: formalno-prawne aspekty bezpieczeństwa, kształcenia i szkolenia w zakresie BHP, zagrożenia i zarządzanie bezpieczeństwem, środki ochronne, kultura bezpieczeństwa, a także zdrowie i bezpieczeństwo psychiczne pracowników.

Sesję inauguracyjną rozpoczął prof. Zbigniew Burtan, który wygłosił referat pt. „Interdyscyplinarne kształcenie w obszarze bezpieczeństwa pracy na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie”. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że już w 1919 roku, kiedy to powstała Akademia Górnicza, na jedynym wówczas Wydziale Górniczym prowadzone były zajęcia „Udzielanie pierwszej pomocy w wypadkach nieszczęśliwych”, a zaraz po wojnie przedmiot „Bezpieczeństwo i higiena pracy” wykładał Marian Klott de Heidenfeldt ‒ Główny Inspektor Pracy w okresie międzywojennym. Podkreślono szczególne miejsce nauk o bezpieczeństwie pracy w procesie dydaktycznym dawnego Wydziału Górniczego, a dzisiaj Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, przejawiające się m.in. prowadzeniem studiów podyplomowych BHP, a także utworzeniem studiów drugiego stopnia na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa. 25 lat studiów podyplomowych przełożyło się na 52 zrealizowane edycje oraz 2850 absolwentów.

Zakres tematyczny referatów umożliwił zapoznanie się przez uczestników z najnowszymi problemami i trendami w różnych obszarach bezpieczeństwa i ochrony pracy, przy równoczesnej wymianie opinii w trakcie obrad. W podsumowaniu tych obrad prezes Paweł Kania podkreślił znaczenie problematyki konferencji, w tym wymiany osiągnięć naukowych i doświadczeń w interdyscyplinarnym środowisku ekspertów.

Organizatorzy konferencji serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom i partnerom za zaangażowanie, a także stworzenie przyjaznej atmosfery. Jednocześnie wyrażają przekonanie, że konferencja przysłuży się propagowaniu działań edukacyjnych, jak również wdrażaniu dobrych praktyk na rzecz poprawy bezpiecznych warunków pracy.

Źródło: Organizator

Przeczytaj również: V Ogólnopolskie Forum Służby BHP

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.