Reklama
Subskrypcja behapowcy.com

V Ogólnopolskie Forum Służby BHP

V Ogólnopolskie Forum Służby BHP odbyło się 14-15 września 2023 r. w Warszawie. Organizatorem był Zarząd Główny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, a współorganizatorem Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

Podczas Forum, które nosiło nazwę „Wizja Zero”, kontynuowano dyskusję w gronie ekspertów z różnych dziedzin na temat „Wizji Zero”, współczesnej służby BHP w zmieniającym się świecie pracy, jej problemów oraz nowych wyzwań, jakim pracownicy służby BHP muszą stawiać czoła w codziennej pracy. Strategia „Wizja Zero” ma uzmysłowić znaczenie działań podejmowanych przez instytucje zajmujące się zabezpieczeniem społecznym. Zmniejszenie liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych zagwarantuje lepsze warunki pracy oraz zdrowsze społeczeństwo. Jak przebiegało V Ogólnopolskie Forum Służby BHP?

Uczestnicy

W wydarzeniu brali udział przedstawiciele instytucji zaangażowani w sprawy związane z bezpieczeństwem i zdrowiem pracowników. Wśród nich możemy wymienić m.in.: Posła Janusza Śniadka, Przewodniczącego Rady Ochrony Pracy, dr. hab. inż. Wiktora Marka Zawieskę, prof. Instytutu, Dyrektora CIOP-PIB, Elżbietę Bożejewicz, byłą Prezes ZG OSPS BHP, członka OSPS BHP, dr. Rafała Hrynyka, Przewodniczącego Platformy ds. Promocji Bezpieczeństwa Pracy i Zdrowia ‒ powołanej przy Pracodawcach RP, Minister Katarzynę Łażewską-Hrycko, Głównego Inspektora Pracy.

Wśród uczestników V Forum nie zabrakło prezesów, członków OSPS BHP, ekspertów, specjalistów ds. BHP i partnerów społecznych oraz partnerów wspierających.

Laureaci

Przed ceremonią wręczenia nagród w konkursie „Służba BHP – najlepszy doradca pracodawcy” Pani Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, wręczyła odznaki honorowe za zasługi dla ochrony pracy. Nagrodzeni zostali:

 • Beata Kaczmarek, Prezes OSPS BHP Oddział w Katowicach,
 • Michał Chłopecki, Prezes OSPS BHP Oddział w Gdańsku,

Gratulacje dla odznaczonych i laureatów!

Forum było również okazją do uhonorowania wyróżniających się i zasłużonych pracowników służby BHP z okazji 70-lecia powołania służby BHP.

Sesja Inauguracyjna zakończyła się odznaczeniem Odznaką Honorową Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie, która została wręczona przez Alicję Stefaniak, Dyrektora Departamentu Szkoleń i Zatrudnienia, w imieniu Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, Elżbiecie Bożejewicz, byłej Prezes ZG OSPS BHP, członka OSPS BHP.

Panele dyskusyjne i warsztaty

Podczas Forum odbyły się również panele dyskusyjne i warsztaty doskonalące kompetencje pracowników służby BHP.

Panele dyskusyjne poruszały tematy takie jak:

 • efektywna profilaktyka wypadkowa,
 • ograniczenie chorób zawodowych przy użyciu nowoczesnych technologii,
 • zdrowie i dobrostan pracowników,
 • doskonalenie zawodowe służby BHP.

Panele dyskusyjne są niezwykle cenną formą wymiany doświadczeń i wiedzy, a oto kilka powodów, dla których warto kontynuować tę formę:

 • Różnorodność perspektyw: panele dyskusyjne gromadzą ekspertów z różnych dziedzin, co pozwala na przedstawienie tematu z wielu punktów widzenia. To z kolei prowadzi do głębszego zrozumienia problemu.
 • Interaktywność: panele dyskusyjne są interaktywne. Uczestnicy mogą zadawać pytania i otrzymywać bezpośrednie odpowiedzi od ekspertów, co tworzy dynamiczną atmosferę nauki i wymiany myśli.
 • Uczenie się przez dyskusję: dyskusja jest potężnym narzędziem do nauki. Umożliwia uczestnikom przyswojenie nowych informacji poprzez aktywne uczestnictwo, a nie tylko pasywne słuchanie.
 • Budowanie sieci kontaktów: panele dyskusyjne są doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów z innymi profesjonalistami w danej dziedzinie. Można wymieniać się doświadczeniami, dzielić się pomysłami i tworzyć trwałe relacje zawodowe.
 • Inspiracja: słuchanie i obserwowanie liderów w danej dziedzinie może być niezwykle inspirujące. Może to prowadzić do nowych pomysłów, podejść i innowacji.

15 września, w drugim dniu Forum, odbyły się warsztaty doskonalące kompetencje pracowników służby BHP, takie jak „Choroba zawodowa”, „Zagrożenia na placu budowy”, „Zagrożenia w zakładzie przemysłowym” oraz „Zagrożenia psychospołeczne – przeciwdziałania cyberprzemocy w pracy”, które pozwoliły na podniesienie kwalifikacji pracowników służby BHP oraz nauczenie ich nowych umiejętności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy.

W imieniu redakcji miesięcznika „Promotor BHP” składamy serdeczne gratulacje dla organizatorów V Ogólnopolskiego Forum Służby BHP! Wasza ciężka praca i zaangażowanie przyczyniły się do stworzenia wydarzenia, które umożliwiło wymianę wiedzy i doświadczeń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wasz wkład w poprawę warunków pracy jest nieoceniony. Doceniamy waszą pracę i czekamy na kolejne edycje Forum!

Waldemar Walkiewicz
redaktor naczelny

Przeczytaj również: Rozstrzygnięcie konkursów organizowanych przez OIP w Katowicach

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.