Bezpieczeństwo podczas prac przy sieci wodno-kanalizacyjnych

Jak każda instalacja, sieć wodno-kanalizacyjna wymaga okresowych konserwacji i kontroli jej stanu. Sprawne przeprowadzenie prac uzależnione jest nie tylko od odpowiedniego wyszkolenia i doświadczenia brygad naprawczych i konserwacyjnych, ale w równej mierze od zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiednich narzędzi do pracy. W Polsce reguły pracy w kanałach ściekowych określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 1993 roku, które wymusza na pracodawcach m.in. stosowanie specjalistycznego sprzętu.

Dostęp do przestrzeni ograniczonych – zobacz gamę produktów

Sieci wodno-kanalizacyjne to złożone środowiska pracy, w których pracownicy mają często utrudnione wchodzenie i wychodzenie i borykają się z nieprzewidywalnymi wyzwaniami. Nagły wzrost poziomu ścieków czy przekroczenie dopuszczalnych stężeń szkodliwych substancji to tylko niektóre z nich.  Kluczem do sukcesu w takich warunkach jest wybór elastycznego rozwiązania, które umożliwia najbezpieczniejszy dostęp oraz szybką i sprawną ewakuację ludzi w przypadku zagrożenia. Wspomniane wyżej Rozporządzenie wskazuje na konieczność stosowania urządzeń do ewakuacji poszkodowanych w razie wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia.

Jak dobrze wybrać urządzenie, które zapewni łatwy i szybki dostęp do włazów i innych przestrzeni ograniczonych? Tworzenie bezpiecznego punktu kotwiczącego zazwyczaj zajmuje dużo czasu. Wybierając spośród dostępnej gamy produktów na rynku warto zatem zwrócić uwagę na gabaryty urządzenia. Mobilny słupek kotwiczący Tracrod ze względu na swoje rozmiary i niewielką wagę 5,5 kg jest szczególnie łatwy w transporcie i montażu. Ponieważ podstawa ze stali nierdzewnej jest wstępnie zainstalowana, słupek Tracrod można zakotwić i usunąć w ciągu kilku sekund. Co ważne, stanowi idealny punkt kotwiczenia  dla 2 użytkowników o wadze 150 kg każdy. Można łatwo użyć jednego słupka, aby uzyskać dostęp do wielu różnych miejsc, w których zainstalowane są uchwyty.

Sprawna ewakuacja z włazów

W razie wypadku lub wystąpienia zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników znajdujących się we włazach i innych ograniczonych przestrzeniach niezbędne staje się zastosowanie urządzeń ratowniczych. W takich sytuacjach istotne jest, aby sprzęt był nie tylko łatwy w transporcie, ale przede wszystkim intuicyjny w obsłudze. Czas reakcji ekipy czuwającej nad bezpieczeństwem na górze często ma bowiem decydujący wpływ na powodzenie całej akcji.

Trójnóg ratowniczy Tracpode to jedyny statyw na rynku dopuszczony do stosowania przez dwóch użytkowników, z których każdy waży do 150 kg. Może być używany w połączeniu z ręcznym i napędzanym rozwiązaniem do podnoszenia. Jego uniwersalność podkreśla fakt, że może być on używany również jako punkt kotwiczący do podnoszenia ładunków o masie do 500 kg. Małe gabaryty trójnogu umożliwiają jego transport w małych pojazdach.

Źródło: Tractel

Może Cię także zainteresować: Ergonomicznie, czyli z korzyścią dla wszystkich.

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.