Ergonomicznie, czyli z korzyścią dla wszystkich

Blisko 86 proc. Polaków* skarży się obecnie na bóle pleców lub dolegliwości barków i karku, a to zdecydowanie ogranicza ich wydajność w miejscu pracy. W obowiązku pracodawcy jest więc stworzenie w magazynie ergonomicznych stanowisk pracy, które przyniosą korzyści zarówno pracownikom, jak i firmie. Z pomocą przychodzą tu profesjonalne meble i akcesoria, które pozwolą zoptymalizować przestrzeń roboczą.

Dynamiczny rozwój e-commerce sprawia, że codziennie wysyłanych jest mnóstwo paczek. Zanim trafią one w drogę do odbiorców, trzeba je przygotować. Dlatego potrzebne jest optymalnie wyposażone stanowisko pracy dla pakowaczy zarówno pod kątem ergonomii jak i efektywności. W dobie łatwo dostępnych, gotowych rozwiązań organizacja stanowiska do pakowania nie musi być czasochłonna. Przed zakupem warto jednak dokładnie przemyśleć potrzeby, specyfikę wysyłek oraz oczywiście komfort pracy. W tym pomogą obecne na rynku polskim profesjonalne firmy oferujące takie wyposażenie.

Po pierwsze nie szkodzić

Ergonomiczne miejsca pracy są przede wszystkim przemyślane i rozsądnie zaprojektowane. Spełniają wszystkie funkcjonalne potrzeby pracowników i zapobiegają nadmiernej eksploatacji układu ruchu. W przypadku pracy na stanowisku do pakowania dochodzić może do obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, a w konsekwencji – różnych dolegliwości. Obciążenia dotyczą zazwyczaj barku, ramienia, przedramienia, nadgarstka i dłoni. W sytuacji długotrwałej pracy przy nieergonomicznym stanowisku, pracownik narażony jest więc na bóle, zwyrodnienia oraz stany zapalne stawów i mięśni. Właśnie dlatego wyposażenie miejsca pracy jest tak istotne zarówno dla pracownika, jak i odpowiedzialnego pracodawcy.

Solidna podstawa

W przypadku miejsca do pakowania, niezależnie od przestrzeni, potrzebne są:

  • stół,
  • regał na przybory
  • oraz inne akcesoria dostosowane do rodzaju opakowań, których używamy.

Na rynku dostępne są zarówno kompletne, zintegrowane stanowiska do pakowania towarów. Jak i systemy modułowe mebli i akcesoriów, którymi możemy optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. – Gotowe rozwiązania idealnie sprawdzą się, zarówno gdy do dyspozycji mamy mniejsze pomieszczenie jak i duże przestrzenie w strefie pakowania. Składają się one ze stołu roboczego o optymalnej długości. Zwykle do 200 cm oraz kompletu półek i uchwytów na materiały opakowaniowe: tekturę, folię, kartony itp. Wszystkie niezbędne narzędzia i artykuły, także dodatkowe wyposażenie, np. gilotyna do cięcia papieru czy folii bąbelkowej, dostępne są na wyciągnięcie ręki. Co przyspiesza i ułatwia pracę – mówi ekspert Jarosław Kamiński, Prezes RAJA Polska.

Optymalny układ

Aby maksymalnie zoptymalizować stanowisko do pakowania należy zacząć od wnikliwej obserwacji całego procesu i dokładnie przeanalizować poszczególne etapy pakowania i ich wpływ na zarówno na zdrowie jak i efektywność procesu. – Możliwość wyboru zarówno podstawowych elementów, takich jak stoły czy regały, jak i akcesoriów, spośród bogatej oferty komponentów modułowych pozwala stworzyć stanowisko pracy uwzględniając potrzeby przedsiębiorstwa jak i osób tam pracujących. Zastosowanie systemów modułowych pozwala na efektywne zarządzanie przestrzenią i ułatwia tworzenie skalowalnych i elastycznych rozwiązań – wyjaśnia Jarosław Kamiński. Optymalnie zaprojektowane stanowisko wpływa na wydajność użytkujących je osób, a więc także działa na korzyść firmy.

Ciężka sprawa

Jedną z bardziej urazogennych czynności w strefie pakowania jest podnoszenie i przenoszenie paczek. Pracowników, którzy to robią należy przede wszystkim przeszkolić z prawidłowej techniki pracy z ciężarami, a transport towaru w obszarze miejsca pracy ułatwią przeznaczone do tego wózki. Ich różnorodność pozwala wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Stołowe, koszowe, widłowe, do ciężkich ładunków czy platformowe. – Dlatego jeśli mamy wątpliwości, warto skorzystać z pomocy doradcy. Dzięki ich doświadczeniu łatwiej będzie zidentyfikować potrzeby przedsiębiorstwa. Wybrać odpowiedni asortyment i tym samym podnieść wydajność miejsca pracy – zaleca Jarosław Kamiński.

Maszynowe eko wsparcie

Jeśli pakowanie jest istotnym elementem działalności firmy, kluczowe mogą okazać się inwestycje w technologie i maszyny usprawniające pracę. Aby ograniczyć konieczność stałego dostarczania na stanowisko pakowania wypełnienia do paczek, można wykorzystać jedną z maszyn do wytwarzania papierowych lub powietrznych wypełniaczy. – W naszej ofercie znajduje się wiele tego typu urządzeń. Pozwalają one przedsiębiorcom zaoszczędzić miejsce i czas. A przede wszystkim zabezpieczają wysyłany towar, co może się przełożyć na zmniejszenie liczby reklamacji spowodowanych uszkodzeniami produktów podczas transportu. Rozwiązania te doskonale wpisują się w oczekiwania klientów, którzy coraz głośniej mówią, że zależy im na ekologii i możliwości łatwego recyklingu zużytych materiałów opakowaniowych – mówi Jarosław Kamiński.

Liczą się drobiazgi

Gdy stworzymy już ergonomiczne miejsce pracy, powinniśmy pochylić się nad narzędziami i akcesoriami, z których regularnie będzie korzystał pracownik. Mogą one okazać się kluczowe do określenia stanowiska pracy jako wygodne i wydajne. Owijarki, noże, wagi, nożyce, bandownice, dyspensery do taśmy i wiele innych. – Najlepsze akcesoria, takie jak nasz nagrodzony ostatnio we Francji przenośny dyspenser taśmy klejącej X-Taper, projektowane są z uwzględnieniem specyfiki ruchów z konkretnym narzędziem i ułatwiają pracę pakowaczy przy jednoczesnym zachowaniu dużej wydajności – chwali Jarosław Kamiński.

Dobra atmosfera

Ostatnie na co trzeba zwrócić uwagę to ogólne warunki w miejscu pracy, na które składają się oświetlenie, temperatura, ograniczenie hałasu i innych czynników szkodliwych. Gdy połączymy odpowiednio przygotowane pomieszczenie i optymalne wyposażenie stanowiska, otrzymamy ergonomiczne, wygodne miejsce pracy. A jak wiadomo, im lepiej czujemy się w miejscu pracy. Tym wydajniej i sprawniej wykonujemy swoje zadania, a to przekłada się na korzyści dla pracowników i pracodawców.

Źródło: Good One PR

Może Cię także zainteresować: Wakacyjna Wymiana Behapowskich Doświadczeń

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.