Bezpieczeństwo na drogach
Transport drogowy ludzi i towarów w Polsce charakteryzuje się dużym, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, prawdopodobieństwem wystąpienia wypadku drogowego. Rezultatem tych zdarzeń jest wiele ofiar śmiertelnych. Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?
Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, w 2017 r. na naszych drogach zdarzyło się 32 760 wypadków drogowych, w których poszkodowani byli ludzie. W tych wypadkach było 2831 ofiar śmiertelnych. Obrażeń ciała doznało 39 466 osób. Tzw. „stłuczek” zarejestrowanych przez policję było ponad 40 000! Należy jeszcze dodać, że kierujący pojazdami ciężarowymi powodują średnio rocznie ok. 10% wypadków drogowych. Duża ilość ofiar jest wynikiem zmęczenia lub zaśnięcia kierowców – w co czwartym takim wypadku ginął człowiek. Wiele z tych wypadków drogowych to wypadki przy pracy lub zrównane z wypadkami przy pracy!
Przyczyny wypadków drogowych
Zgodnie ze statystyką policyjną najczęstsze przyczyny wypadków drogowych z winy kierujących pojazdami to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (prawie 40% zdarzeń), a także nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu (około 20% zdarzeń). Pozostałe przyczyny, to m.in.: nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, nieodpowiednia prędkość na zakrętach. Należy dodać, że ponad 80% wypadków drogowych powodują kierujący pojazdami.
Jeżeli chodzi o pieszych, to ich winą w zdarzeniach wypadkowych jest najczęściej nieostrożne wejście – wtargnięcie na jezdnię przed jadącym pojazdem (ponad 40% wypadków), nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody (ok. 10% wypadków), przebieganie przez jezdnię (ok. 10% wypadków), wejście na jezdnię przy czerwonym świetle (...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych