Bezpieczeństwo maszyn – dopuszczenie do pracy
Ocena minimalna starych maszyn
A co ze starymi maszynami? Jakie powinny zatem posiadać dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań bezpieczeństwa? Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. z 2002 r., nr 191, poz. 1596 z późn. zm.), które nakłada na pracodawców obowiązek dokonywania ocen minimalnych wymagań maszyn, nie precyzuje, jakie dokumenty powinien posiadać pracodawca, który dokonał oceny użytkowanych maszyn. Przepis stanowi tylko, że wyniki kontroli ocenianych maszyn w zakresie minimalnych wymagań powinny być rejestrowane i przechowywane przez pracodawców przez 5 lat od dnia zakończenia tych kontroli oraz być dostępne dla zainteresowanych organów, zwłaszcza nadzoru i kontroli warunków pracy.
Brak uregulowań prawnych dotyczących wyników przeprowadzonych ocen minimalnych wymagań daje pracodawcom dużą dowolność w tym zakresie. Dokumenty potwierdzające dokonanie ocen spełnienia minimalnych wymagań mogą być różne, np.: protokoły ocen maszyn, listy kontrolne, świadectwa oceny, deklaracje minimalnych wymagań, karty ocen, a nawet harmonogramy działań dostosowawczych do minimalnych wymagań. Należy pamiętać, że działania te mogą weryfikować organy nadzoru i kontroli podczas rutynowych kontroli w zakładzie oraz podczas innych czynności, np. podczas ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. I tutaj nasuwają się pytania. Na co należy zwrócić uwagę przed dopuszczeniem maszyny do pracy na terenie zakładu? Kto ma wykonać taki odbiór lub uczestniczyć w takim odbiorze/dopuszczeniu?
Dopuszczenie maszyny do pracy
Przepisy nie precyzują, k...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych