Bezpieczeństwa trzeba uczyć
Może Cię także zainteresować: Przeciwdziałanie mobbingowi priorytetem Inspekcji Pracy
Działalność wydawnicza
Państwowa Inspekcja Pracy nie rezygnuje z tradycyjnych form dotarcia do odbiorców. Oferta bezpłatnych publikacji to aktualnie 185 pozycji wydawniczych, m.in. broszur, ulotek, list kontrolnych i kart bezpiecznego wykonywania prac. Jak wskazują wyniki badania – przeprowadzonego w 2024 r. na zlecenie Inspekcji na grupie 500 pracowników w wieku 18-65 lat – w przeszłości z tych wydawnictw korzystało 18,6% respondentów, w tym:
- 9,4% z wersji papierowej,
- a 9,2% z elektronicznej.
Mimo że 50,8% badanych preferuje elektroniczną formę publikacji, to nadal 14,2% wybiera materiały drukowane. W 2024 r. nakładem Państwowej Inspekcji Pracy ukazało się 405 tys. egzemplarzy publikacji.
Narzędziem promocji działań Inspekcji Pracy na rzecz bezpieczeństwa w środowisku pracy jest również magazyn „Inspektor Pracy”, wydawany od 1929 r. Aktualnie publikowany wyłącznie w wersji elektronicznej, dostosowany został do obecnych wymogów technicznych, zwłaszcza do urządzeń mobilnych.
Współpraca z partnerami
Państwowa Inspekcja Pracy stara się angażować w swoje działania partnerów społecznych, organy administracji państwowej i samorządowej, a także podmioty komercyjne zainteresowane promocją bezpiecznych warunków pracy.
Na uwagę zasługuje w szczególności wieloletnia współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Współpraca z Urzędem Dozoru Technicznego zaowocowała publikacją materiałów promujących działania adresowane do branży budowlanej w biuletynie „Inspektor – technika i bezpieczeństwo”. Kolejnym działaniem promującym bezpieczeństwo w środowisku pracy, w którym aktywnie uczestniczy Inspekcja Pracy, jest „Tydzień Bezpieczeństwa” organizowany przez Porozumienie dla Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie. Poza wspomnianymi działaniami trwa współpraca m.in. z KRUS, GUNB, NSZZ „Solidarność”, OPZZ, ZZ „Budowlani”, CIOP-PIB, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracowników Służby BHP i Związkiem Rzemiosła Polskiego.
Konkursy
Kolejnym narzędziem popularyzacji bezpieczeństwa pracy w środowisku pracy są konkursy prowadzone przez Państwową Inspekcją Pracy. To sposób dotarcia do pracodawców, który motywuje ich do stałych działań na rzecz zapewnienia pracownikom zdrowych i bezpiecznych warunków pracy. Z promowaniem idei bezpiecznych miejsc pracy związane są zwłaszcza dwa konkursy: „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” oraz „Buduj Bezpiecznie”.
Inne
Podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy swoje działania na rzecz promowania bezpieczeństwa w środowisku pracy szeroko przedstawili także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.
Zebrani jednogłośnie przyjęli też stanowisko Rady w sprawie tematu poprzedniego posiedzenia „Pola elektromagnetyczne w środowisku pracy – nowe wyzwania dla pracodawców i służb kontrolnych”.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP wystąpiło o poparcie Rady Ochrony Pracy dla inicjatywy ustanowienia 19 września Dniem Służby BHP. Członkowie Rady przyjęli stanowisko popierające.
Kolejne, wyjazdowe posiedzenie Rady Ochrony Pracy odbędzie się 4 marca we Wrocławiu.
Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy
Może Cię również zainteresować: Szkolenie ZUS – Konkurs na poprawę bhp – edycja 2025.01