Wyszukaj w serwisie

Bezpieczeństwa trzeba uczyć

Merytoryczną i burzliwą dyskusją na temat konieczności edukacji z zakresu bhp zakończyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, podczas którego działania na rzecz promowania bezpieczeństwa w środowisku pracy omawiał m.in. Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

Może Cię także zainteresować: Liczbę wypadków należy sprowadzić do zera

Posiedzenie Rady Ochrony Pracy 4 lutego 2025 roku niemal w całości zostało poświęcone promowaniu bezpieczeństwa w pracy. Warto przypomnieć, że misją Państwowej Inspekcji Pracy jest skuteczne egzekwowanie przepisów prawa pracy. W szczególności bezpieczeństwa i higieny pracy, poprzez efektywne i ukierunkowane kontrole oraz działania prewencyjne, zmierzające do ograniczenia zagrożeń wypadkowych i poszanowania prawa pracy. Zatem działalność pozakontrolna została literalnie wpisana do misji Państwowej Inspekcji Pracy.

Odniesienie do działalności prewencyjnej, promocyjnej i edukacyjnej znajduje się w artykule 10 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, gdzie wskazane są zadania Inspekcji. W punkcie 7) podpunkt f) czytamy, że jednym z zadań inspekcji pracy jest podejmowanie działań prewencyjnych i promocyjnych zmierzających do zapewnienia prawa pracy. Dodatkowo w art. 18 ust. 1 pkt 8 ustawy jako zakres działania Głównego Inspektora Pracy wskazane zostało prowadzenie działalności wydawniczej i promocyjnej w zakresie ochrony pracy. Te działania prewencyjno-promocyjne w przeważającej mierze dotyczą realizacji kampanii adresowanych do różnych grup odbiorców, programów prewencyjnych i informacyjno-edukacyjnych dla pracodawców, a także działań prowadzonych w rolnictwie indywidualnym oraz konkursów.

Podczas obrad Główny Inspektorat Pracy reprezentowali także zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski oraz dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji GIP Artur Sobota.

– Jesteśmy otwarci na współpracę w tym zakresie. Z pracodawcami już ją nawiązujemy. Mamy za sobą wiele konkretnych, twardych rozmów. Rozmawiamy ze związkami zawodowymi, których przedstawiciele zobowiązali się już teraz do umieszczenia na swoich stronach internetowych linku do szybkiego przekierowania na stronę internetową Państwowej Inspekcji Pracy – mówił szef Inspekcji Pracy.

Może Cię również zainteresować: Jak zadbać o zawodową przyszłość? Kluczowe kompetencje 2025

Kampanie społeczne

Kampanie społeczne, planowane i prowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy, są jednym z ważniejszych narzędzi działalności prewencyjnej i promocyjnej. W minionych latach zrealizowano kilka dużych projektów z obszaru bezpieczeństwa pracy oraz promocji zagadnień prawnej ochrony pracy i legalności zatrudnienia.

Kampanie, choć adresowane do różnych branż i związane z prewencją różnych zagrożeń w środowisku pracy, mają za zadanie zwiększenie świadomości zagrożeń zawodowych, a także budowanie zaangażowania grup docelowych w działania na rzecz poprawy standardów bhp. Prowadzone przez Inspekcję działania związane są z popularyzacją i podnoszeniem wiedzy w zakresie stosowania środków ochrony zbiorowej, a także upowszechnieniem informacji na temat prawidłowego stosowania środków ochrony indywidualnej tam, gdzie zabezpieczenia zbiorowe nie mogą być stosowane. Promocja dotyczy również dobrych praktyk z zakresu kompleksowego zarządzania bezpieczeństwem w miejscu pracy. Natomiast budowanie wśród pracodawców i pracowników pozytywnych wzorców dotyczących bezpieczeństwa i higieny, a także ochrony zdrowia w miejscu pracy, jest jednym z głównych celów kampanii adresowanych do branż, w których występuje szereg zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników lub w których inspektorzy pracy w toku kontroli odnotowują nieprawidłowości oraz naruszenia przepisów i zasad bhp.

Strony internetowe i media społecznościowe Państwowej Inspekcji Pracy

Mając świadomość, że coraz ważniejszym źródłem pozyskiwania informacji jest internet, Państwowa Inspekcja Pracy w swoich działaniach promocyjnych wykorzystuje zarówno swoją stronę urzędową, jak i strony tematyczne budowane na potrzeby konkretnych kampanii, programów wspierających pracodawców i pracowników, a także działań prowadzonych w rolnictwie indywidualnym. Działania promowane są również za pośrednictwem mediów społecznościowych – kanału na YouTube, platformy X oraz LinkedIn. W popularyzację tematyki prawa i bezpieczeństwa pracy angażowani są również influencerzy, których zasięgi w mediach społecznościowych pozwalają na dotarcie do dużej grupy odbiorców.

Kanałem najczęściej wykorzystywanym przez Inspekcję jest YouTube. Aktualnie zamieszczonych jest na nim ponad 200 materiałów filmowych o charakterze informacyjnym, poradniczym lub instruktażowym. Wśród materiałów dotyczących bezpieczeństwa pracy można znaleźć cykl filmów instruktażowych dotyczących zagrożeń zawodowych:

  • „Ochrona przed narażeniem na wibracje”,
  • „Ochrona przed narażeniem na pyły”,
  • „Ochrona przed narażeniem na czynniki mechaniczne”
  • i „Ochrona przed narażeniem na hałas”.

Są tam również materiały dotyczące bezpiecznej pracy w zawodzie magazyniera oraz pracy w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych.

Czytaj również: Bezpieczniejsza praca medyków dzięki edukacji, zmianom organizacyjnym i dostosowaniu środowiska pracy

Reklama
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy