Badanie ubytku słuchu u górników
Należy jednak pamiętać, że stosowanie każdego ochronnika słuchu zawsze utrudnia percepcję dźwięków użytecznych. W odniesieniu do wykonanych pomiarów ubytku słuchu można zauważyć, że ostatni wynik badania audiometrycznego autora jest analogiczny jak wykonany przed dwoma miesiącami. Uzasadnienie jest proste – do 2015 roku autor zjeżdżał na dół, kontrolując górników wykonujących pracę w wyrobiskach kopalń: „Jankowice” „Rydułtowy”, „Pniówek” oraz „Borynia-Jasmos-Zofiówka”. Po ustaniu narażenia stan słuchu autora nie mógł się pogorszyć. Trzeba dodać, że audiogramy wykonywane w niewielkich odstępach czasowych mogą różnić się nie tylko ze względu na porę wykonywania badania. Gorszy wynik będzie w przypadku wykonania badania bezpośrednio po ekspozycji (na przykład rano po pracy na zmianie nocnej). Gorszy wynik może pojawić się np. w trakcie badań przeziębionego pacjenta, u którego występuje katar.
Dlatego badania słuchu powinny być wykonywane po wstępnym badaniu przez otolaryngologa wraz z przeprowadzonym wywiadem dotyczącym powyższych sytuacji. Po ustaniu narażenia hałasem uszkodzenie pozostaje na danym poziomie.
Najistotniejszym efektem wykonywanych badań jest pokazanie postępującego ubytku słuchu oraz jego powstrzymania i w konsekwencji braku konieczności stosowania aparatu słuchowego. Konieczność stosowania aparatów słuchowych występuje niestety coraz częściej u emerytowanych pracowników dołowych, w tym osób dozoru.
Podsumowanie
Analiza przeprowadzonych badań i pomiarów stanowi materiał porównawczy pozwalający wyciągnąć wnioski końcowe i zaproponować uzupełnienie działań w zakresie ochrony słuchu u górników, których wdrożenie pozwoli na znaczne ograniczenia uszkodzenia słuchu. W związku z tym, że niestety [...]