Badania i pomiary przy wykonywaniu pracy niestacjonarnej lub sporadycznej
Obowiązek wykonania badań i pomiarów w orzecznictwie
Wyrok
Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 marca 2014 r. III SA/Gd 945/13
Niewskazanie przez pracodawcę czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy nie zwalnia z obowiązku wykonania badań i pomiarów.
TEZA: aktualna
Pracodawca wskazuje czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy, dla których wykonuje się badania i pomiary. Jednak ich niewskazanie, w świetle ciążących na pracodawcy obowiązków, nie może automatycznie zwalniać z wykonania badań i pomiarów. Nawet gdy pracodawca dokonując rozpoznań, nie dostrzega potrzeby dokonania badań i pomiarów. W jego ocenie, czynniki szkodliwe dla zdrowia na innych stanowiskach pracy nie występują.
Odstąpienie od badań i pomiarów
Polskie przepisy prawa pracy precyzyjnie określają sytuacje umożliwiające odstąpienie od wykonywania badań i pomiarów. Zgodnie z § 4 Rozporządzenia w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy w przypadku występowania szkodliwego dla zdrowia czynnika chemicznego lub pyłu. Z wyjątkiem czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, badania i pomiary wykonuje się:
- co najmniej raz na dwa lata. Jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono stężenie czynnika szkodliwego dla zdrowia powyżej 0,1 do 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia (NDS). Określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 228 § 3 Kodeksu p...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych