Awarie chemiczne. Bezpieczeństwo w przemyśle chemicznym
Wprowadzone w zakresie bezpieczeństwa chemicznego uregulowania prawne są m.in. reakcją na wielkie awarie przemysłowe, które miały miejsce we współczesnym świecie. Powstała Dyrektywa 2012/18/UE w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi, zwana dyrektywą Seveso III.
Bezpieczeństwo chemiczne, w ogólnym zarysie, to takie stosowanie substancji chemicznych, które eliminuje lub ogranicza szkodliwe ich działanie na człowieka zarówno w pracy, jak i poza nią – w tym także na środowisko. Istota ryzyka zależy, z jednej strony, od nieodłącznie związanych z substancją chemiczną, nieusuwalnych zagrożeń, takich jak np. toksyczność czy rakotwórczość substancji, a z drugiej strony – od spodziewanej wielkości lub powszechności narażenia. Jeżeli oszacowany poziom ryzyka przekroczy poziom społecznie akceptowalny, władze państwa mają obowiązek podjęcia decyzji zmierzających do wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń.
Awarie chemiczne
Awarie chemiczne co jakiś czas pojawiają się w poszczególnych państwach, w tym także w naszym kraju. Mają one miejsce w obiektach technologicznych lub magazynowych, w których znajdują się duże ilości niebezpiecznych dla zdrowia, życia oraz środowiska substancji chemicznych, w wyniku których następuje ich uwolnienie do otoczenia, wybuch lub pożar.
Awaria przemysłowa w Bhopalu
Do największych awarii zaliczyć należy katastrofę w Bhopalu. Wydarzyła się ona w godzinach nocnych 3 grudnia 1984 r. w centrum miasta Bhopal w Indiach, w stanie Madhya Prades. Wskutek wypadku doszło do uwolnienia 40 ton izocyjanianu metylu w postaci gazu z fabryki pestycydów firmy Union Carbide. Według ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych