Reklama

Nauka i praktyka w procesie transformacji

19-20 września 2024 r. w Ustroniu nasza redakcja miała okazję uczestniczyć w konferencji naukowej „Aspekty Bezpieczeństwa w Nauce i Praktyce w Procesie Transformacji”, której byliśmy patronem medialnym.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP Oddział Katowice Przemysł-Górnictwo, a także Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej zorganizowały konferencję naukową „Aspekty Bezpieczeństwa w Nauce i Praktyce w Procesie Transformacji”. Podczas konferencji zaprezentowano tematykę dotyczącą zagadnień związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem jako zadaniem wielowymiarowym stawianym przed pracodawcami, jednostkami naukowymi i organizacjami społecznymi w okresie transformacji i istniejących zagrożeń społecznych i gospodarczych.

Sesja I

Konferencję otworzyło wystąpienie „Stan bezpieczeństwa pracy w polskim górnictwie” Alicji Stefaniak z Wyższego Urzędu Górniczego. Następnie dr hab. inż. Małgorzata Wyganowska i dr hab. inż. Marcin Krause z Politechniki Śląskiej przedstawili nowe podejście do organizacji kształcenia służb BHP na kierunku „Inżynieria Bezpieczeństwa”. Janusz Sobik i Andrzej Pakura z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział Katowice Przemysł-Górnictwo przybliżyli rolę ich organizacji w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa. Na zakończenie pierwszej sesji dr inż. Adam Duda z Politechniki Śląskiej poruszył ważny temat dotyczący pogłębiania wiedzy studentów i pozyskiwania przyszłych pracowników poprzez realizację praktyk studenckich, programów stażowych, a także zajęć dydaktycznych w instytucjach i zakładach przemysłowych.

Sesja II

Adam Michałek z Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego przedstawił prezentację „Nowa metoda oceny ryzyka wybuchu pyłu węglowego w rejonach ścian o wysokiej koncentracji wydobycia”. Agnieszka Szczygielska z CIOP-PIB opowiedziała o nauce dla bezpieczeństwa pracy, czyli nowych rozwiązaniach technicznych i organizacyjnych w zakresie ochrony człowieka w środowisku pracy. Z kolei pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (dr hab. inż. Zbigniew Burtan, dr inż. Dorota Łochańska, dr inż. Dagmara Nowak-Senderowska) podjęli temat „Ocena pracownicza warunków pracy – studium przypadku”, a dr inż. Ewelina Włodarczyk z Politechniki Śląskiej omówiła nowoczesne technologie w zarządzaniu bezpieczeństwem.

Po drugiej sesji wręczono okolicznościowe dyplomy, a także odznaczenia z okazji V-lecia OSPS BHP Oddziału w Katowicach Przemysł-Górnictwo. Paweł Kania z ramienia Zarządu Głównego OSPS BHP wręczył podziękowania założycielom oddziału Katowice Przemysł-Górnictwo: Andrzejowi Pakurze, Januszowi Sobikowi, Januszowi Sapińskiemu i Waldemarowi Walkiewiczowi.

Sesja III

Drugiego dnia wydarzenia pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przedstawili referaty: dr hab. Adam Drobniak ‒ „Uwarunkowania sukcesu sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim”, a dr Marcin Baron ‒ „Potencjał transformacji łańcuchów wartości górnictwa i przemysłów o wysokim śladzie węglowym”. Następnie Anna Lubosz ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu omówiła temat „Bezpieczeństwo podczas prac związanych z likwidacją powierzchni zakładu górniczego”. Konferencję zakończyło wystąpienie Anny Sójki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Działalność prewencyjna ZUS w dobie transformacji i dynamicznych zmian technologicznych i społecznych”.

Przeczytaj również: Nowy Zarząd Oddziału OSPS BHP Katowice Przemysł-Górnictwo

5-lecie OSPS BHP Oddziału w Katowicach Przemysł-Górnictwo

Oddział OSPS BHP Katowice Przemysł-Górnictwo powstał w 2019 r. Od tego czasu nawiązał m.in. współpracę z GIG, WUG, Porozumieniem Związków Zawodowych KADRA i Politechniką Śląską. Zorganizowano konferencje i seminaria w: Katowicach, Kamieniu Śląskim, Lędzinach, Bełchatowie, Wieliczce i Szczecinie. Odbyły się również wizyty studyjne w podziemnych zakładach górniczych należących do JSW i PGG oraz wizyta w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. Przedstawiciele Zarządu uczestniczyli też w konferencjach „Promotora BHP” – „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”.

Z okazji jubileuszu nasza redakcja życzy wielu sukcesów, a także realizacji ciekawych inicjatyw!

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.