Roczna analiza stanu BHP
Elementy składowe analizy stanu BHP
Jak już wiemy, w § 1 art. 207 K.p. zapisane jest, że pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Idąc tym śladem prawnym, możemy z powodzeniem posłużyć się zapisami ustawy do tworzenia tematycznej zawartości w analizie stanu BHP w zakładzie, korzystając z zapisów całego działu dziesiątego K.p. [1] oraz zapisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej [2], które pozwalają szczegółowo porównać wymogi prawne z faktycznym stanem bezpieczeństwa pracy w zakładzie.
Jakie elementy powinna zawierać analiza stanu BHP, aby umożliwić pracodawcy poznanie faktycznego stanu dla zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy? Poniżej przedstawiono przykładowe zestawienie elementów tematycznych, które bez wątpienia mogą posłużyć do opracowania analizy stanu BHP w każdym zakładzie pracy. Jednak należy pamiętać, że nie ma w przepisach bezpieczeństwa pracy podanego wzorca czy przykładu, w jaki sposób przeprowadzamy analizę BHP w zakładzie.
Okres analizy
Zaproponowany układ tematyczny analizy stanu BHP jest propozycją, którą można stosować w dowolnym zestawieniu zgodnie ze specyfiką firmy lub opracować swój własny sposób analizy. W proponowanej analizie dobrano tematykę analizy stanu BHP jako wskazanie czy listę otwartą do sporządzania oceny stanu bezpieczeństwa pracy w zakładzie.
Zapis poniżej sugeruje przyjęcie dowolnego okresu analizy według potrzeb i zasad zarządzania bezpieczeństwem pracy w organizacji. Wypełniając zapisy § 2.1. p.pkt. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów [3], analizę [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!