W. Walkiewicz: Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego – SARS-CoV-2
Czy aktualizacja oceny ryzyka zawodowego w związku z SARS-CoV-2 jest konieczna? Jeśli tak, to dla jakich grup zawodowych? Gdzie postawić granicę? Nie wolno nam bagatelizować zagrożenia związanego z koronawirusem, ale trzeba pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku.

W numerze 6/20 czasopisma „Promotor BHP” został opublikowany artykuł mojego autorstwa pt. „Wyzwania stojące przed Służbą BHP w dobie pandemii”. We wspomnianym tekście poruszyłem temat dotyczący nowych wyzwań stojących przed służbą BHP w sytuacji pandemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2, sprawcą choroby COVID-19. Pisałem w nim m.in. o potrzebie weryfikacji i zmianie naszego podejścia do kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, o aktualizacji ryzyka zawodowego o nowe zagrożenie, jakim jest koronawirus. W bieżącym numerze chciałbym doprecyzować moje stanowisko, moją opinię (po wielu konsultacjach ze specjalistami z branży BHP opinię nie tylko moją) w kwestii aktualizacji oceny ryzyka związanej z wirusem SARS-CoV-2.
Czym jest ryzyko zawodowe?
Na początku powiedzmy sobie, czym jest ryzyko zawodowe w rozumieniu obowiązujących przepisów. W Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r., nr 169 poz. [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!