Zwiedzanie KWK „Borynia-Zofiówka-Bzie” Ruch „Zofiówka”

25 października 2023 r. nasza redakcja miała okazję zwiedzić czynną Kopalnię Węgla Kamiennego Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju.

Przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddziału w Katowicach Przemysł-Górnictwo, Tomasz Pająk oraz Marcin Kępka, zorganizowali dla członków innych oddziałów OSPS BHP seminarium szkoleniowe w Kopalni Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka-Bzie” Ruch „Zofiówka”. Jak przebiegało zwiedzanie KWK Ruch „Zofiówka”?

Na początku pracownicy kopalni przybliżyli jej historię i specyfikę. Następnie uczestnicy mieli możliwość zobaczenia, jak wygląda codzienna praca górników w czynnej kopalni. Po otrzymaniu niezbędnych środków ochrony indywidualnej oraz po odbyciu obowiązkowego szkolenia BHP zjechali na głębokość 900 m pod ziemię, przebyli 5 km koleją podziemną oraz kolejką podwieszoną w celu dotarcia do ściany, z której wydobywany jest aktualnie węgiel kamienny.

Wyjątkowe wydarzenie dla członków OSPS BHP

Behapowcy kopalni „Zofiówka” zadbali o bezpieczny przebieg wizyty, podzielili się z uczestnikami swoimi wieloletnimi doświadczeniami z pracy w kopalni oraz cierpliwie odpowiadali na wszystkie pytania. Po powrocie na górę organizatorzy wykonali uczestnikom pamiątkowe zdjęcie oraz zaprosili na obiad, podczas którego nie mogło zabraknąć golonki, czyli tradycyjnego dania jedzonego podczas corocznych obchodów Barbórki.

W wydarzeniu wzięli udział członkowie OSPS BHP Oddział w Katowicach, OSPS BHP Oddział w Krakowie, OSPS BHP Oddział w Szczecinie, a także przedstawicielki naszej redakcji. Zarząd OSPS BHP Oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo planuje w przyszłości organizację kolejnych tego typu wydarzeń, ponieważ zainteresowanie udziałem było ogromne.

Dziękujemy OSPS BHP Oddziałowi w Katowicach Przemysł-Górnictwo za możliwość zobaczenia pracy górników „na żywo”. Było to niezapomniane przeżycie. Wszystkim pracownikom życzymy bezpiecznej pracy oraz tyle samo wyjazdów, ile zjazdów!

O zakładzie

Kopalnia „Zofiówka” była budowana w latach 1962-1969. Administracyjnie znajduje się w obrębie Jastrzębia-Zdroju, Pawłowic oraz Mszany. W 1974 roku zmieniono nazwę kopalni z KWK „Zofiówka” na KWK „Manifest Lipcowy”. W 1990 roku przywrócono jej pierwotną nazwę, a trzy lata później weszła w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Obszar górniczy złoża „Zofiówka” to 16,4 km2, natomiast zasoby operatywne wynoszą 50,9 mln ton. Typ produkowanego węgla: 35.2.

1 stycznia 2023 r. nastąpiło przyporządkowanie do Kopalni Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka”, Kopalni Węgla Kamiennego Jastrzębie-Bzie jako Ruch Bzie. W ten sposób powstała nowa kopalnia pod nazwą KWK „Borynia-Zofiówka-Bzie”.

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Przeczytaj również: Człowiek kluczem do bezpieczeństwa. XI konferencja „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.