Kierunkowe źródła dźwięku i mikrofony w środowisku pracy
Głośniki parametryczne
Bardzo ciekawym rozwiązaniem do generowania kierunkowego dźwięku są tzw. głośniki parametryczne (matryce parametryczne) [3]. Bazują one na przetwornikach ultradźwiękowych. W przypadku głośnika parametrycznego dwie wiązki akustyczne o wysokiej częstotliwości przesyłane w tym samym kierunku powodują wygenerowanie wiązki o niskiej częstotliwości ze względu na nieliniowość ośrodka propagacji. Składowe o wysokiej częstotliwości nazywane są częstotliwościami pierwotnymi i nie są słyszalne przez człowieka. Składowa o niskiej częstotliwości jest częstotliwością wtórną, a konkretnie częstotliwością różnicową, która leży w słyszalnym zakresie częstotliwości słuchu.
Głośnik parametryczny jest korzystny w przesyłaniu równie wąskiej wiązki dźwięku z mniejszego emitera w porównaniu z głośnikiem konwencjonalnym. Głośniki parametryczne są coraz częściej wykorzystywane w pomieszczeniach biurowych, szczególnie w biurach o charakterze otwartym. Tworzą swego rodzaju indywidualne obszary wymiany informacji głosowej. Z uwagi na bardzo małe wymiary geometryczne coraz częściej są stosowane także w urządzeniach mobilnych (laptopy, tablety, telefony komórkowe). Podstawową wadą głośników parametrycznych są duże zniekształcenia nieliniowe. Jednak trwają cały czas prace nad ich minimalizacją za pomocą odpowiednich algorytmów przetwarzania sygnałów.
A co z kierunkowością źródeł hałasu w środowisku pracy?
Środowisko pracy jest szerszym pojęciem od pomieszczenia pracy, choć zwykle czynności pracy odbywają się w przystosowanych i odpowiednio wyposażonych pomieszczeniach. Traktując źródła hałasu jako obiekty o określonych parametrach akustycznych rozkłady pola akustycznego w pomieszczeniach pracy są niejako nadane z góry. Wynikają z parametrów akustycznych maszyn i urządzeń i ich [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!