Zranienia ostrymi narzędziami w podmiotach leczniczych. Regulacje prawne
Pracownicy podmiotów leczniczych są narażeni m.in. na zranienia i zakłucia. Jakie są regulacje prawne dotyczące BHP w placówkach medycznych?
Z artykułu dowiesz się:
- na jakie zagrożenia są narażeni pracownicy placówek medycznych,
- kogo dotyczą przepisy rozporządzenia czerwcowego,
- jakie działania wpływające na bezpieczeństwo pracowników powinien podjąć pracodawca podmiotu leczniczego.
Zagrożenia dla zdrowia pracownika związane są z wykonywaną pracą, jej świadczeniem na rzecz pracodawcy. Dlatego też pracodawcy odgrywają istotną rolę w ochronie zdrowia pracujących. W przypadku niektórych branż zawodowych m.in. ochrony zdrowia pracownicy narażeni są na szczególne zagrożenia. Pracownicy podmiotów leczniczych z uwagi na charakter swej pracy narażeni są na kontakt z materiałami biologicznymi, w tym z krwią pacjentów, które mogą stwarzać ryzyko zakażenia. Jakie konsekwencje mogą mieć zranienia personelu medycznego?
Zakażenie w świetle definicji ustawowej zawartej w Ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1657) oznacza wniknięcie do organizmu, a także rozwój w nim biologicznego czynnika chorobotwórczego. Natomiast biologiczny czynnik chorobotwórczy to posiadające zdolność wywoływania objawów chorobowych drobnoustroje komórkowe lub wytwarzane przez nie produkty, zewnętrzne i wewnętrzne pasożyty człowieka lub wytwarzane przez nie produkty, cząstki bezkomórkowe zdolne do replikacji lub przenoszenia materiału genetycznego, w tym zmodyfikowane genetycznie hodowle komórkowe lub wytwarzane [...]