Zmiany w kodeksie pracy. Dłuższa lista substancji szkodliwych
Zmianie ulega art. 222 kodeksu pracy. Po nowelizacji następuje rozszerzenie ochrony pracowników na substancje reprotoksyczne. Polska wdraża unijną dyrektywę rozszerzając katalog szkodliwych substancji. Obecne przepisy wykonawcze, dotyczące substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy będą obowiązywać do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie zaktualizowanego art. 222 kodeksu pracy. Nie dłużej jednak niż przez 30 dni od daty wejścia w życie ustawy.
Może Cię również zainteresować: Finał konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”
Substancje/mieszaniny reprotoksyczne
Substancje/mieszaniny reprotoksyczne to substancje/mieszaniny działające szkodliwie na rozrodczość. Mają niekorzystny wpływ na funkcje rozrodcze i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet oraz na rozwój potomstwa w następstwie narażenia na substancję lub mieszaninę. Wpływają one na funkcje rozrodcze, na różnych etapach rozrodu, począwszy od wytwarzania komórek rozrodczych, aż do okresu dojrzewania. Do substancji tych należą przykładowo niektóre metale (ołów, rtęć) lub niektóre związki metali (np. ołowiu, chromu, kadmu, cyny, miedzi), tlenek węgla, niektóre ftalany.
Substancje te, jak choćby ołów, można spotkać w wielu gałęziach przemysłu i produktach (huty metali kolorowych, akumulatory, spoiwa lutownicze). Narażeni mogą być zatem pracownicy zakładów z różnych branż. Zmiany w kodeksie pozwolą na większą ochronę m.in. osób pracujących przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w warsztatach samochodowych, przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w [...]