Czy zmęczenie jest nam potrzebne? Cz. I
Każda osoba aktywna zawodowo spotkała się w swoim życiu z uczuciem zmęczenia. Jakie są rodzaje i objawy zmęczenia?
Jedną z charakterystycznych cech modelu pracy ostatnich lat jest branie na siebie coraz większej liczby obowiązków, wykraczających znacznie poza czterdziestogodzinny tydzień pracy. Do tego obecnie doszła jeszcze praca świadczona w formie zdalnej, która poza niewątpliwie pozytywnymi cechami niesie za sobą też negatywy, chociażby takie, że możemy pracować „do woli” i „w nieskończoność”, bo wielu pracownikom sfera zawodowa weszła w sferę prywatną i nie potrafią jej rozgraniczyć. Niestety w związku z tym odczuwamy coraz większe zmęczenie, które z czasem może przybrać formę przemęczenia, a jednocześnie nie mamy czasu na regenerację.
Gdy jesteśmy przemęczeni, nie radzimy sobie z codziennymi obowiązkami i wyzwaniami. Psychicznie także jesteśmy zdecydowanie mniej odporni na różnego rodzaju sytuacje stresowe, co z kolei dodatkowo pogłębia uczucie zmęczenia i braku sił. Często też skarżymy się na przewlekłe bóle głowy, nierzadko dokuczliwe migreny oraz napięcie i bóle mięśni, w tym także bóle karku, a nawet kręgosłupa. Bardzo częstym i uciążliwym objawem zmęczenia są kłopoty z działaniem układu trawiennego, co manifestuje się w postaci chronicznych bólów brzucha i biegunek.
Problemy ze snem
Osoby przewlekle zmęczone zwykle cierpią na bezsenność, co pogłębia problemy z i tak już rozregulowanym rytmem dobowym, i nie pozwala dostatecznie wypocząć. Z tego powodu w ciągu dnia jesteśmy senni, apatyczni i niezdolni [...]