Zdarzenie wypadkowe
Statystyczna karta wypadku
Na podstawie zatwierdzonego protokołu, w którym stwierdzono, że wypadek był wypadkiem przy pracy lub traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy, należy sporządzić statystyczną kartę wypadku. Wzór takiej karty zawiera Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku (Dz.U. z 2009 r., nr 14, poz. 80 ze zmianami w Dz.U. z 2010 r., nr 218, poz. 1440).
Statystyczna karta wypadku podzielona jest na dwie części i wypełnia się ją według objaśnień zawartych w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Należy przygotować dwa egzemplarze karty statystycznej – jeden egzemplarz przekazuje pracodawca do właściwego urzędu statystycznego – z tym, że jego I część w terminie do 15 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, w którym został zatwierdzony protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, a część II (uzupełniającą) w terminie do 6 miesięcy od daty zatwierdzenia protokołu. Drugi egzemplarz karty (część I i część II) zatrzymuje pracodawca. Pracodawca musi pamiętać również o jednej, bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o wydaniu zarządzenia zawierającego wnioski profilaktyczne, ustalone przez zespół powypadkowy. Wnioski te powinny zostać następnie zrealizowane według harmonogramu.
Wypadki w drodze do/z pracy
Definicję tego zdarzenia podano w art. 57b ust. 1 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. w Dz.U. z 2018 r., poz. 1270).<...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych