Zbiorowe zatrucie w laboratorium
Zatrucie w laboratorium - przyczyny wypadku
Według inspektora PIP, bezpośrednią przyczyną wypadku było wdychanie oparów formaliny przez poszkodowane. Do zaistnienia tego zdarzenia przyczyniło się natomiast:
- nieprawidłowe zachowanie się pracownika (odpowiedzialnego za właściwe przygotowanie i przekazanie do utylizacji odpadu zawierającego formalinę) spowodowane niedostateczną koncentracją uwagi na wykonywanej czynności;
- niestosowanie się jednej z poszkodowanych do obowiązujących w zakładzie zasad bezpiecznego wykonywania pracy ze sterylizatorem parowym. Zastosowanie niebezpiecznej metody pracy polegającej na przedwczesnym otwarciu autoklawu (bez możliwości wyrównania ciśnienia oraz schłodzenia do właściwej temperatury);
- niewłaściwe samowolne zachowania się poszkodowanej – wykonywanie czynności roboczych bez usunięcia zagrożenia;
- tolerowanie przez osoby sprawujące nadzór stosowania niewłaściwej technologii. Przedwczesne otwieranie sterylizatora i pomijanie przez pracownice procesu suszenia zawartości urządzenia było w laboratorium stałą praktyką.
W związku z zaistniałym wypadkiem (zatrucie w laboratorium) pracodawca m.in. przeprowadził dodatkowe szkolenia stanowiskowe dla pracowników. Dotyczyły one:
- postępowania z odpadami niebezpiecznymi,
- wykonywania prac związanych z przeglądem parazytologicznym,
- postępowania w przypadku stwierdzenia awarii,
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych