Zbiorowe zatrucie w laboratorium
Pośpiech i brak doświadczenia
Przed wypadkiem, w związku ze zwiększoną liczbą prób, do wykonywania analiz w pracowni parazytologicznej zaangażowano również pracowników, którzy na co dzień wykonywali inne badania. Najprawdopodobniej pośpiech i brak doświadczenia jednego z nich przy wykonywaniu badań parazytologicznych doprowadził do omyłkowego zlania roztworu formaldehydu z 10 próbówek (około 20 ml) do ceramicznej zlewki ze środkiem dezynfekcyjnym (Virkon S – zaklasyfikowany jako środek, który działa drażniąco na skórę, powoduje poważne uszkodzenia oczu) i przekazania całości do inaktywacji. W trakcie kontroli nie udało się ustalić tożsamości osoby, która popełniła błąd. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od pracowników laboratorium, w okresie przeglądu parazytologicznego badania wykonywało dodatkowo 8-10 pracowników innego oddziału.
Po zakończonym procesie sterylizacji autoklaw otwarto. Do pomieszczenia zaczęły wydostawać się duże ilości pary wodnej wraz z parami formaldehydu i środka dezynfekcyjnego Virkon S.
W wyniku kontaktu z parami formaldehydu obie pracownice zmywalni zaczęły odczuwać dolegliwości w postaci pieczenia oczu, trudności oddechowych, bólu w klatce piersiowej. U jednej z poszkodowanych w godzinach wieczornych pojawiły się także wymioty i osłabienie.
Ocena inspektora PIP
Zdaniem inspektora PIP, przypadkowe „wydostanie się” formaldehydu z części analitycznej laboratorium do zmywalni, a w konsekwencji podgrzanie w autoklawie i emisja par do środowiska pracy, było główną przyczyną wypadku przy pracy. Jeszcze w trakcie kontroli w laboratorium zaprzestano stosowania formaldehydu do utrwalania prób...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych