Zatrzymanie awaryjne maszyny inicjowane przez człowieka
Jakie są wymagania stosowania zatrzymania awaryjnego dla maszyn?
W załączniku pierwszym dyrektywy maszynowej znajdujemy dość wyczerpujący opis wymagań dla funkcji zatrzymania awaryjnego: „Jeżeli istnieje kilka stanowisk sterowania, układ sterowania musi być zaprojektowany w taki sposób, aby używanie jednego stanowiska wykluczało używanie pozostałych, z wyjątkiem elementów sterowniczych zatrzymujących i urządzeń do zatrzymywania awaryjnego”. Zapis ten jest bardzo logiczny. Podkreśla, że funkcja zatrzymania awaryjnego powinna być dostępna w jak najszerszym zakresie. To znaczy najlepiej: zawsze i wszędzie. Odwrotnie niż na przykład funkcja startu, która powinna być dostępna tylko z określonego miejsca, z którego operator widzi daną strefę niebezpieczną.
Zatrzymanie awaryjne
„Maszyna musi być wyposażona w co najmniej jedno urządzenie do zatrzymywania awaryjnego, umożliwiające zapobieżenie istniejącemu lub zagrażającemu niebezpieczeństwu.
Stosuje się następujące wyjątki:
- maszyny, w których urządzenie do zatrzymywania awaryjnego nie obniżyłoby ryzyka, ponieważ albo nie skróciłoby czasu zatrzymania, albo nie umożliwiłoby podjęcia szczególnych środków, niezbędnych do przeciwdziałania ryzyku,
- maszyny przenośne trzymane w ręku lub prowadzone ręcznie.
Urządzenie to musi:
- być wyposażone w wyraźnie rozpoznawalne, widoczne oraz szybko dostępne elementy sterownicze,
- możliwie najszybciej zatrzymywać niebezpieczny proces, bez stwarzania dodatkowego ryzyka,
- jeżeli jest to niezbędne, inicjować lub umożliwiać zainicjowanie pewnych ruchów zabezpieczających.
Z chwilą ustania [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!