Zastosowanie metody ROSA do oceny obciążenia układu mięśniowo–szkieletowego
Elementy techniczne systemu komputerowego
W dalszej kolejności ocenie podlegają elementy techniczne systemu komputerowego: położenie monitora, myszy i klawiatury, a także telefonu stanowiącego obecnie ważną część wyposażenia wielu stanowisk przy monitorach. Istotną innowacją metody ROSA jest uwzględnienie czasu użytkowania poszczególnych elementów – w sposób prosty, korzystając bezpośrednio z podanej punktacji, gdy korzystanie z nich trwa od 30 min. do 1 godz. bez przerwy lub od 1 do 4 godzin w ciągu zmiany. Gdy praca z komputerem trwa dłużej, do oceny podstawowej dodaje się 1 pkt, gdy zaś krócej – odejmuje 1 pkt.
Następnie, podobnie jak w przypadku metody RULA, dokonuje się oceny elementów stanowiska w pakietach, aby ostatecznie uzyskać wynik końcowy będący odzwierciedleniem ogólnego poziomu ryzyka na stanowisku pracy z komputerem i stanowiący niejako odpowiednik wyniku końcowego w metodzie RULA. Autorzy metody ROSA sugerują, aby wartość wyniku końcowego równą 5 lub więcej traktować jako wskazującą na konieczność przeprowadzenia dokładniejszych badań i niezwłocznego wprowadzenia stosownych usprawnień ergonomicznych, natomiast wartości 2 i mniejsze – jako związane z akceptowalnym ryzykiem rozwoju dolegliwości ze strony układu ruchu.
Porównanie czułości metod RULA i ROSA
Porównania czułości metod RULA i ROSA można dokonać, oceniając przykładowe stanowisko obsługiwane przez niewysoką kobietę (brak podnóżka) korzystającą z klawiatury i myszy umieszczonych na różnych wysokościach i w różnych odległościach (tab. 1).
W dalszej kolejności przeprowadzono badanie pilotażowe polegające na ocenie 56 stanowisk pracy przy monitorze w typowym biurze. Stanowiska te chara...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych